اسفند 10, 1399 02:54 Asia/Tehran [Updated: اسفند 10, 1399 04:13 Asia/Tehran]
  • باکو، ارمنستان را به نقض توافقات صلح و آتش بس در قره باغ متهم کرد

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز شنبه در بیانیه ای ارمنستان را به نقض توافقات سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و ارمنستان در باره پایان جنگ و آتش بس در قره باغ، متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان آمده، استقرار غیر قانونی نیروهای ارمنستان در خاک جمهوری آذربایجان نقض جدی توافقنامه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و ارمنستان درباره صلح قره باغ تلقی می شود.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در این ارتباط از ارمنستان خواست تا به استقرار غیر قانونی نیروهای خود در خاک جمهوری آذربایجان ( در قره باغ ) پایان دهد و نیز از مجامع بین المللی خواستار پایان دادن به اقدامات تحریک امیز ارمنستان شد .

بعد از شکست ارمنستان در جنگ ۴۴ روزه با جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ کوهستانی که با توافق سه‌جانبه ایروان، باکو و مسکو به آتش‌بس منجر شد، انتقادها و تظاهرات علیه نخست‌وزیر ارمنستان بیشتر شده است.

ارمنستان در این جنگ بعد از پیشروی نیروهای جمهوری آذربایجان، مجبور شد هفت منطقه اشغالی این کشور را در منطقه قره‌باغ کوهستانی تخلیه کرده و به مرزهای بین‌المللی عقب‌نشینی کند. مخالفان پاشینیان او را به خیانت و کشتار نیروهای ارمنی در جنگ متهم کرده و خواستار برکناری او از قدرت هستند.