اردیبهشت 16, 1400 09:01 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 16, 1400 09:10 Asia/Tehran]
  • واگذاری دومین پایگاه نظامیان خارجی به ارتش افغانستان

دومین پایگاه نظامیان خارجی به فرماندهی آمریکا، به ارتش افغانستان واگذار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ارتش افغانستان اعلام کرد، پایگاه «مایک اسپین» در ولایت بلخ در شمال این کشور از نظامیان آلمانی به ارتش افغانستان سپرده شد.

این دومین پایگاه نظامیان خارجی است که  به نیروهای ارتش افغانستان واگذار می شود. پیش از این پایگاه «شورابک» در ولایت هلمند به ارتش افغانستان تحویل و نظامیان آمریکایی در پایگاه نظامی بگرام در شصت کیلومتری کابل مستقر شدند.

پایگاه بگرام در شمال کابل، بزرگترین و مجهزترین پایگاه آمریکا در افغانستان به شمار می رود که در آن هزاران نظامی آمریکایی مستقر هستند و طالبان که خواهان خروج نظامیان آمریکا از  این کشور است، بارها به این پایگاه حمله کرده است. 

همزمان با آغاز خروج نظامیان اشغالگر خارجی از جمله آمریکایی‌ها از افغانستان، نظامیان افغان در کابل و برخی دیگر از شهرهای بزرگ این کشور، به حالت آماده باش درآمده اند.

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان پیشتر در دیدار اعضای مجلس نمایندگان و سنای افغانستان، خروج نظامیان خارجی از افغانستان را فرصتی برای بازنگری سیاست های ملی، منطقه‌ای و بین المللی کابل دانست.

شروع فرایند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان که به ادعای «جو بایدن» رئیس جمهوری آن کشور تا سپتامبر 2021 به اتمام می‌رسد، نقطه عطفی در روند تحولات امنیتی افغانستان خواهد بود.

البته در حال حاضر، نظامیان آمریکایی با تخلیه برخی پایگاه ها در ولایات افغانستان به پایگاه دیگری منتقل می شوند و صرفا نوعی جابجایی صورت می گیرد که در این مدل هیچ یک از نیروهای ارتش آمریکا در افغانستان خاک این کشور را ترک نمی کنند.

بنابراین، زمانی خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان معنا پیدا می کند که آنان این کشور را ترک کنند.

دولت آمریکا در شرایطی برای خروج نظامیان خود از افغانستان تصمیم گرفته است که در بیست سال اشغال این کشور نتوانست شعارهای فریبنده خود به خصوص مبارزه با تروریسم و مهار طالبان را عملی کند.

با گذشت دو دهه از حضور نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان نه تنها خشونت و تروریسم در این کشور مهار نشده است بلکه دامنه ناامنی و بی ثباتی در افغانستان گسترش یافته که این مسئله به تسری ناآرامی ها به خارج از این کشور هم منجر شده است. 

117

بیشتر بخوانید:

واگذاری یک پایگاه نظامی آمریکایی‌ در هلمند به ارتش افغانستان

کلیدواژه