تیر 31, 1400 10:35 Asia/Tehran [Updated: مرداد 06, 1400 21:34 Asia/Tehran]
  • دعوت از ایران و هند برای پیوستن به مذاکرات صلح افغانستان

روسیه از عضویت ایران و هند در گروه سه جانبه "تروییکا" که با رهبری مسکو با هدف تسهیل مذاکرات صلح افغانستان تشکیل شده، حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «دیمیتری سولودوو»، سخنگوی سفارت روسیه در دهلی نو روز چهارشنبه اعلام کرد که حضور ایران و هند در گروه تروییکا می‌تواند ظرفیت آن را افزایش دهد و باتوجه به وخامت اوضاع در افغانستان، وظیفه رسیدن به اجماع منطقه‌ای برای حمایت از مذاکرات صلح بین الافغانی حیاتی‌ تر می‌شود. 

گروه "تروییکا" که شامل روسیه، چین، پاکستان و آمریکا می‌شود جلسه ای با موضوع افغانستان در تاریخ 30 آوریل 2021 در دوحه قطر برگزار کرد و در بیانیه ای از طالبان خواست سطح خشونت‌ ها در افغانستان را کاهش دهد. 

پیشنهاد مسکو برای عضویت ایران و هند در این سازمان چند روز پس از اظهارات «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در اجلاس تاشکند با موضوع پروژه‌ های ارتباطی منطقه مطرح می‌ شود.

لاوروف در این اجلاس گفته بود که امکان گنجاندن بازیکنان خارجی با نفوذ در تروییکای مذاکرات صلح افغانستان در حال بررسی است. 

در این اجلاس «سوبرامانیام جایشانکار»، وزیر امور خارجه هند و «سید رسول مهاجر»، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز شرکت داشتند. 

وزیر امور خارجه هند روز چهارشنبه از گفت و گوی تلفنی خود با «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران درمورد مسائل افغانستان و همکاری منطقه‌ ای خبر داد. 

115

کلیدواژه