مرداد 16, 1400 08:07 Asia/Tehran [Updated: آذر 05, 1400 21:20 Asia/Tehran]

کابل - ایران پرس: وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت، آمریکایی‌ ها در افغانستان ناکام بودند و نتوانستند به اهداف اعلامی خود دست یابند.

«کریم خرم» وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ پیشین افغانستان در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری ایران‌ پرس در کابل درباره ریشه تحولات روزهای اخیر این کشور تصریح کرد، هدف اعلامی آمریکا در افغانستان مبارزه با تروریسم، قاچاق موادمخدر و برقراری دموکراسی و حاکمیت قانون بود اما تروریسم در مدت حضور آمریکا در افغانستان رشد کرد.

وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ افغانستان اظهار کرد، تصور به وجود آمدن گروه تروریستی داعش در این کشور نمی‌ شد اما در زمان حضور آمریکا در افغانستان داعش شکل گرفت.

«کریم خرم» افزود، آمریکایی‌ ها پس از 20 سال به طور کامل از افغانستان خارج نمی‌ شوند و در این مدت، آمریکا برای افغان‌ ها، عمق فاجعه یعنی تروریسم و بی‌ قانونی را به میراث گذاشته است.

وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ افغانستان درباره هدف آمریکا از شکل‌ گیری فرایند مذاکرات صلح با طالبان اظهار کرد، این اقدام آمریکا یک شکل جدید برای تداوم حضور آنها در افغانستان بوده است و آمریکا طبق برنامه‌ های خود پیش می‌ رود.

«کریم خرم» درباره چرایی شکل‌ گیری تحرکات جدید طالبان در افغانستان گفت، رویکرد آمریکا در مبارزه با تروریسم به تقویت طالبان منجر شد و آمریکا به اسم مبارزه با تروریسم، مردم بی‌ گناه افغاستان را قتل‌عام کرده است.

«کریم خرم» افزود، پس از حادثه 11 سپتامبر 2001، طالبان جنگ را کنار گذاشت اما پس از ورود آمریکایی‌ ها به افغانستان آن دسته از طالبانی که جنگ را کنار گذاشته بود، اذیت کردند و این اقدامات آمریکا سبب تقویت طالبان شد و آمریکایی‌ ها در نهایت با امضای توافقنامه و شکل‌ گیری مذاکرات صلح در دوحه به طالبان وجهه سیاسی دادند.

وزیر اطلاعات و فرهنگ پیشین افغانستان همچنین درباره اعتماد مردم به دولت این کشور اظهار کرد، برخی اقدامات دولت افغانستان ازجمله نقض قانون اساسی سبب شده است وضعیت این کشور وخامت پیدا کند.

«کریم خرم» تصریح کرد، دولت افغانستان به آمریکا اجازه داد با طالبان به عنوان یک نیروی مستقل مذاکره کند و در نهایت با این گروه توافق امضاء کند و در چنین شرایطی، دولت افغانستان مسئول وضعیت فعلی این کشور است.

 «کریم خرم» همچنین درباره اهمیت روابط افغانستان با همسایگان خود و تلاش دشمنان برای تخریب این روابط تاکید کرد، آمریکا دوست ندارد روابط افغانستان با همسایگانش تقویت شود و هدف آمریکا وابستگی مطلق افغانستان به آن کشور است. 

وزیر اطلاعات و فرهنگ پیشین افغانستان گفت، روابط این کشور با کشورهای همسایه و منطقه باید تقویت شود و اکنون سطح این روابط در حد انتظار نیست و همسایگان افغانستان هم بدانند هدف آمریکا فراتر از افغانستان است.       

«کریم خرم» تصریح کرد، طالبان هم نمی‌ توانند اهمیت کشورهای همسایه را نادیده بگیرند و در چنین شرایطی دولت افغانستان باید برای تحقق صلح در این کشور روابط خود را با همسایگانش بیش از پیش تقویت کند، چرا که سیاست آمریکا فعلا تحقق صلح در افغانستان نیست. 

وزیر اطلاعات و فرهنگ پیشین افغانستان تاکید کرد، دولت این کشور اگر می‌ خواهد وضعیت بحرانی این کشور را سامان دهد باید درباره تحقق صلح در افغانستان با کشورهای همسایه خود همکاری جدی و سازنده داشته باشد.

115

کلیدواژه