شهریور 15, 1400 14:21 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 11:20 Asia/Tehran]
  • تحولات پنجشیر؛ احمد مسعود کجاست؟

ایران پرس: در شرایطی که پس از حمله یکشنبه شب طالبان به پنجشیر، طالبان از تسلط بر این ولایت افغانستان خبر می دهد؛ خبرهایی از کشته‌شدن شماری از نیروهای جبهه ضدطالبان در پنجشیر منتشر شده و نگرانی از وضعیت احمد مسعود، فرمانده این نیروها را در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، فرزند احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان ظهر امروز دوشنبه با انتشار توییتی از سلامت خود خبر داد و خطاب به هوادارانش نوشت: "من در امنیت هستم نگران نباشید".  

جبهه مقاومت پنجشیر: اگر طالبان حملات خود را خاتمه دهد جنگ را متوقف می‌کنیم

جبهه ضدطالبان در پنجشیر به رهبری احمد مسعود دیروز در بیانیه ای اعلام کرد که حاضر است به خاطر رسیدن به صلح پایدار، در صورتی‌که گروه طالبان به حملات و تحرکات نظامی خود در پنجشیر و اندراب پایان دهد، جنگ را فوراً متوقف کند و امیدوار است که با علما و روحانیون در یک گردهمایی بزرگ به گونه همه جانبه گفت‌وگوها را ادامه بدهند.

طالبان پیشنهاد «احمد مسعود» برای گفت‌وگو را رد کرد

طالبان اما پیشنهاد فرمانده پنجشیر برای گفت‌وگو را رد کرد و سخنگوی این گروه گفت، «پس از آنکه احمد مسعود پیشنهاد ما برای صلح را رد کرد، دیگر چیزی برای مذاکره باقی نمانده است».

طالبان مدعی تصرف کامل پنجشیر شد

با حملات دیشب طالبان به پنجشیر، طالبان اعلام کرد که بر این ولایت مسلط شده و پرچم طالبان را در مرکز پنجشیر برافراشتند؛ خبرها اما حاکی از آن است که ارتش پاکستان در این حملات دخالت داشته که موجب کشته شدن شماری از نیروهای جبهه ضدطالبان شد.

حملات پهپادی پاکستان به ولایت پنجشیر افغانستان

مریم مسعود دختر احمد شاه مسعود نیز با انتشار توییتی، حمله ارتش پاکستان به پنجشیر را تایید کرد.

خطیب‌زاده: ایران در کنار مردم افغانستان ایستاده است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم اخبار پنجشیر را بسیار نگران‌کننده دانست و گفت: حملات دیشب به اشد وجه محکوم و شهادت رهبران افغانستان موجب تاسف است. دخالت خارجی در دست بررسی است. همگان باید بدانند تاریخ افغانستان نشان داده است، مداخله خارجی نتیجه‌ای جز شکست ندارد.

اکنون نگرانی گسترده ای از وضعیت مردم پنجشیر و نیروهای مخالف طالبان در این منطقه به خصوص احمد مسعود وجود دارد.

نگرانی که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان سعی کرد آن را مرتفع کند. وی گفته است؛ همه مقامات از خود پنجشیر انتخاب خواهند شد.

ذبیح الله مجاهد: چاره‌ای جز روش نظامی برای حل موضوع پنجشیر نداشتیم

مجاهد با ابراز تاسف از اینکه مردم پنجشیر در چند روز گذشته به دلیل اختلال در خدمات تلفن و بسته شدن جاده ها آسیب دیده اند، گفت: هیچ غیرنظامی‌ای در تصرف پنجشیر توسط طالبان کشته نشده است.

فراخوان احمد مسعود برای ادامه مقابله با طالبان

احمدمسعود اما می گوید که در حمله گسترده طالبان تعدادی از مردم و خانواده اش کشته شده اند.

وی عصر دوشنبه در پیامی صوتی از همه مردم این کشور در داخل و خارج خواست که از هر طریقی علیه طالبان قیام کنند. وی گفت: با قیام مسلحانه، تظاهرات در داخل و خارج، از راه نوشتن و یا هر راه دیگر علیه طالبان قیام کنند.

فرمانده جبهه ضد طالبان در پنجشیر با بیان اینکه برای حفظ استقلال، عزت، عدالت و سربلندی کشور مبارزه می کند، گفت: گروه طالبان بدون توجه به اعلامیه علما، با آغاز حمله هویت خود را نشان داد.

طالبان: زندگی در پنجشیر به حالت عادی برگشته است 

در عین حال طالبان مدعی است که با کنترل ولایت پنجشیر، زندگی عادی به این منطقه بازگشته است. 

احمد مسعود کیست؟

 

احمد مسعود در ۱۰ ژوئیهٔ ۱۹۸۹ در ولایت پنجشیر افغانستان به دنیا آمد.

او بزرگترین فرزند و تنها پسر احمد شاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان معروف به شیر بیشه پنجشیر است. در سپتامبر سال ۲۰۰۱، زمانی که احمد دوازده ساله بود، پدرش توسط القائده به شهادت رسید.

 

پس از این اتفاق، احمد به همراه پنج خواهرش به ایران آمدند. او پس از حدود یک دهه زندگی در ایران، با اتمام تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، برای ادامهٔ تحصیل به بریتانیا رفت و یک سال را در یک دورهٔ نظامی در آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست گذراند.

در سال ۲۰۱۵ مدرک کارشناسی خود را در مطالعات جنگ از دانشگاه کینگز لندن و در سال ۲۰۱۶ کارشناسی ارشد در سیاست بین‌المللی را از دانشگاه لندن سیتی دریافت کرد.

در سال ۲۰۱۶ مسعود به افغانستان بازگشت و به عنوان مدیر عامل بنیاد مسعود منصوب شد و از ماه مارس ۲۰۱۹، مسعود رسماً وارد سیاست شد.

او ایدهٔ پدرش را برای روابط داخلی قدرت در افغانستان تأیید می‌کند و می گوید؛ تمرکززدایی قدرت از کابل به ولایت‌های کشور، راه حلی برای تخصیص منابع و تمرکز قدرت ارائه می‌کند و نتیجهٔ آن رفاه و ثبات برای تمام کشور است.

مسعود در ۲۰۱۹ به روند صلح افغانستان اعتراض کرد و معتقد بود که منافع همهٔ افغان‌ها در آن در نظر گرفته نشده‌است. در سپتامبر همان سال او اعلام کرد که یک ائتلاف جدید از رهبران مجاهدین برپایهٔ ائتلاف شمال، که با طالبان در دهه ۱۹۹۰ می‌جنگیدند، ایجاد می‌کند.

این ائتلاف موسوم به جبهه مقاومت در برابر طالبان یا مقاومت دوم، یکی از چندین نیروهای نظامی مستقل ساخته شده پیش از خروج نظامی ایالات متحده در افغانستان است. در پی هجوم طالبان و سقوط کابل در 14 اوت ۲۰۲۱، مسعود و معاون اول رئیس‌جمهور امرالله صالح در پنجشیر ملاقات کرده و اعلام کردند که حکومت طالبان را قبول نمی‌کنند.

به گفته پبرمحمد ملازهی، کاررشناس مسائل افغانستان، در مذاکراتی که هفته گذشته اعضای طالبان با مسعود داشتند؛ پیشنهاد طالبان این بود که به احمد مسعود پست و مقامی بدهند و مثلا در وزارتخانه ای وزیر شود و دست از مقاومت بردارد، اما احمد مسعود گفت اصلا مسأله من یا فرد دیگری نیست که در قدرت شریک شود و بحث ساختار قدرت است که باید تغییر کند و حقوق اقلیت های قومی و مذهبی رعایت شود. وی گفت: امارت اسلامی به معنایی که شما برداشت می کنید نیست و باید قومیت های دیگر را هم در قدرت بپذیرید و این موضوع در قانون اساسی تثبیت شود.

طالبان این را نپذیرفتند؛ مذاکرات شکست خورد و در نتیجه طالبان حمله کرده و از پنجشنبه حملات شروع شد.

 

کلیدواژه