مهر 19, 1400 13:43 Asia/Tehran [Updated: مهر 19, 1400 13:48 Asia/Tehran]
  • چین، میزبان کنفرانس بین المللی تنوع زیستی سازمان ملل

قسمت نخست پانزدهمین کنفرانس بین المللی تنوع زیستی سازمان ملل متحد (COP15) از امروز (دوشنبه) در شهر کونمینگ مرکز استان «یون نان» واقع در جنوب غرب چین آغاز شد

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در این نشست که به مدت پنج روز برگزار می شود، مسایل مهمی از جمله تغییرات آب و هوایی و حفاظت از محیط زیست مورد بررسی قرار می گیرد.

بیش از هزار و 800 نماینده به صورت آنلاین و آفلاین از کشورهای مختلف جهان در این رویداد بین المللی که در دو قسمت و در دو فاصله زمانی برگزار می شود حضور دارند.

«لیو سیجیا» از مسئولان دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی در این باره گفت: برای بهبود حفاظت از تنوع زیستی جهانی در دوره 2020-2011، جامعه بین المللی 20 هدف را در سال 2010 ترسیم کرد اما هیچ یک از این اهداف تاکنون به طور کامل محقق نشده است.

وی افزود: در قسمت دوم این نشست که انتظار می رود سال آینده برگزار شود، «چارچوب تنوع زیستی جهانی پس از 2020» که جامعه بین المللی به آن امید زیادی دارد بررسی و تصمیم گیری می شود.

چین یکی از اولین کشورهایی بود که در سال 1993 به عضویت کنوانسیون تنوع زیستی درآمد. این کنوانسیون 196 عضو دارد. کنفرانس کونمینگ بالاترین سازوکار برای بحث و تصمیم گیری در مورد این کنوانسیون است.  

در سال های اخیر، چین پیوسته در حال تقویت و نوآوری در تدابیر حفظ تنوع زیستی بوده و پیش از کشورهای دیگر ایجاد نظامی برای تعیین خطوط قرمز در جهت حفاظت از محیط زیست در جهان را مطرح و اجرا کرده است.

استان «یون نان»، محل برگزاری این کنفرانس دارای بیشترین تنوع زیستی در چین است. این استان با 4/1 درصد از مساحت چین دارای انواع اکوسیستم های روی زمین (غیر از انواع دریایی و بیابانی) است و یکی از مناطق با غنی ترین و متمرکزترین تنوع زیستی در جهان به شمار می آید. بدین ترتیب، یون نان از لحاظ حفاظت از تنوع زیستی در چین و حتی جهان موقعیت بسیار مهمی دارد.

117

 

 

کلیدواژه