مهر 30, 1400 21:35 Asia/Tehran [Updated: مهر 30, 1400 21:34 Asia/Tehran]
  • حمایت آمریکا از تایوان، توصیه چین به «جو بایدن»

ایران پرس: دولت چین در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهوری آمریکا در مورد تایوان، وی را به احتیاط بیشتر فراخواند و تاکید کرد: دولت پکن در مورد منافع بنیادین خود مانند حاکمیت و تمامیت ارضی، هیچ جایی برای مصالحه نخواهد گذاشت.

«جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا اخیرا اعلام کرد، در صورت حمله ارتش چین به تایوان، ارتش آمریکا آماده دفاع از تایوان است.

در همین حال نماینده چین در سازمان ملل نیز به دولت واشنگتن در مورد کشاندن این جزیره به ورطه جنگ هشدار داد. چین، تایوان را جز لاینفک خاک خود می داند و درصدد است براساس سیاست یک کشور دو نظام، تایوان را نیز مانند هنگ کنگ و ماکائو به سرزمین مادریش ملحق کند، اما آمریکا که در سال‌های اخیر نگران به مخاطره افتادن قدرت هژمونی جهانیش از سوی چین است فشارهای خود را بر این کشور از طریق افزایش همکاری های نظامی با جزیره تایوان و تقویت  قدرت نمایی آن در برابر چین افزایش می دهد.

با این حال، آمریکا نمی تواند همکاری با پکن در مورد مسایل بین المللی را کم اهمیت تلقی نماید. 

«فردریک کمپ» کارشناس مسایل سیاسی در آمریکا براین باور است: "روابط آمریکا با چین با توجه به داشتن ماهیتی چند بعدی هم در حال حاضر و هم در آینده نزدیک بر هر جنبه از امور جهانی تاثیر می گذارد. از اینرو دارای اهمیتی به لحاظ تاریخی منحصر به فرد است. "

جو بایدن در حالی در مورد هر گونه حمله ارتش چین به تایوان هشدار می دهد که آمریکا در عمل نشان داده است که هیچ تمایلی برای رودر رویی نظامی با چین ندارد. جامعه جهانی هنوز تحقیر ارتش آمریکا از سوی چین را که یک فروند جنگنده آمریکایی را پس از فرود در خاک چین قطعه قطعه کرده و به ارتش آمریکا تحویل دادند فراموش نکرده اند.

این بدان معنا است که هم آمریکا در مورد حساسیت چین در مورد تایوان واقف است و هم می داند که تایوان به هر میزان که برای آمریکا و غرب ارزش داشته باشد نمی تواند بهای درگیری همه جانبه ارتش آمریکا با چین باشد که بدون تردید متحدان آمریکا از جمله ژاپن و کره جنوبی نیز درگیر آن خواهند شد. 

«مایکل شومان» کارشناس مسایل بین االمللی براین باور است: "اگر چین بتواند با موفقیت اقتصادش را به یک اقتصاد ثمر بخش تر و پویاتر تبدیل نماید ریسک موجود در آن برای واشنگتن واقعی تر است. این شرایط می تواند به اتخاذ سیاست تهاجمی چین در مورد تایوان بیشتر کمک کند."

در هر حال، چین در عمل نشان داده است اگر در مورد برخی مسایل مانند رقابت‌های اقتصادی با آمریکا کنار بیاید در مورد منافع سرزمینیش که تایوان نیز بخشی از آن است در برابر فشارهای آمریکا کوتاه نخواهد آمد.

به همین دلیل، دولت استقلال طلب جزیره تایوان نیز در مورد هر گونه اعلام استقلال احتمالی این جزیره کاملا احتیاط را در دستور کار دارد و تاکنون تحت تاثیر سیاستهای به اصطلاح حمایتگرانه دولت آمریکا نیز که می داند چندان محکم نیست قرار نگرفته اند.  

نویسنده: مجید وقاری

117

کلیدواژه