آبان 10, 1400 10:22 Asia/Tehran [Updated: آبان 10, 1400 10:32 Asia/Tehran]
  • اندونزی ریاست سال آینده اجلاس گروه 20 را به عهده گرفت

اندونزی رسما ریاست سال آینده اجلاس گروه 20 را برای نخستین بار با اولویت برنامه «گذر از همه گیری ویروس کرونا» به عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ماریو دراگی» نخست وزیر ایتالیا در پایان اجلاس دو روزه رهبران 20 کشور اقتصادی دنیا (گروه 20) که در شهر رُم برگزار شد، ریاست سال آینده این اجلاس را به «جوکو ویدودو» رئیس جمهوری اندونزی سپرد.

جوکو ویدودو اکتبر سال آینده میزبان هفدهمین دوره اجلاس کشورهای گروه 20 در جزیره «بالی» خواهد بود. وی هدف اصلی اجلاس آینده را گذر از بحران کرونا توصیف کرد و افزود: شعار اجلاس سال آینده «بازسازی با هم، بازسازی قوی تر» با محوریت همه گیری کرونا و دوران گذار از این بحران خواهد بود. 

رئیس جمهوری اندونزی خاطرنشان کرد، هدف اجلاس گروه 20 برای سال آینده، توزیع متوازن واکسن در سراسر جهان و دسترسی کافی به منابع مالی برای مقابله و پیشگیری در برابر همه گیری های آینده و میزان آمادگی جهان و پاسخ و اقدام درست در صورت بروز موارد مشابه کرونا خواهد بود.  

برپایه این گزارش، در کنار مسائل اقتصادی و بهداشتی، تغییرات اقلیمی نیز در دستور کار اجلاس سال آینده خواهد بود. جوکو ویدودو دیروز در روز پایانی این اجلاس گفت: "امیدوار است اندونزی در دوران ریاست سال آینده اجلاس گروه 20 سکویی برای شراکت مالی و سرمایه گذاری جهانی و بین المللی برای حمایت از استفاده و به کارگیری انرژی های برگشت پذیر و پاک باشد."

اندونزی از سال 2009 و به عنوان تنها کشور آسیای جنوب شرقی، عضو کشورهای گروه 20 است. 

117

کلیدواژه