دی 23, 1400 22:20 Asia/Tehran [Updated: دی 23, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • چین: مذاکرات وین رو به جلو جریان دارد

مذاکره کننده ارشد چین در گفت‌وگوهایی که با محور رفع تحریم‌ها در وین جریان دارد، تصریح کرد که مذاکرات رو به جلو جریان دارد و نمایندگان همه کشورهای شرکت کننده در گفت‌وگوها برای رسیدن به توافق نهایی، در کوتاه‌ترین زمان تلاش می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «وانگ کوان» سفیر و نماینده دائم چین نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که ریاست هیات مذاکره کننده پکن را در گفت‌وگوها برعهده دارد، در مصاحبه اختصاصی با ایرنا در پاسخ به سووالی درباره نشست روز گذشته (چهارشنبه) کارگروه تمهیدات اجرایی که به منظور بررسی نحوه اجرای توافقات احتمالی برگزار شد افزود؛ این جلسه مهمی بود و در آن مسائل «اساسی» مطرح شد.

وی همچنین خاطر نشان کرد؛ تمام طرف‌ها در مذاکرات وین «جدی» هستند.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از دوشنبه 27 دسامبر آغاز شده و گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده رو به جلو و در مسیر پیشرفت قرار دارد.

روز چهارشنبه برای نخستین بار در دور هشتم، کارگروه کارشناسی سوم موسوم به کارگروه تمهیدات اجرایی با حضور کارشناسان ایران، اتحادیه اروپا و 1+4 تشکیل جلسه داد. این کارگروه بر نحوه اجرای توافقات احتمالی، از جمله راستی‌آزمایی اقدامات طرف مقابل، متمرکز است.

در این جلسه پیشرفت‌های صورت‌گرفته در زمینه تکمیل بخش‌های باقی‌مانده متون مورد بحث و بررسی قرار گرفت. راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا، مهمترین موضوع مورد بحث در این نشست بود و جلسه در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد.

عصر روزپنج شنبه نیز گفت‌وگوها در سطوح و قالب‌های مختلف ادامه یافت. علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران با انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک و نمایندگان سه کشور اروپایی در چارچوب جلسات دو و چند جانبه دیدار کرد. در جریان این جلسات موضوعات مربوط به رفع تحریم، راستی‌آزمایی و تعهدات هسته‌ای در این جلسات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.125

کلیدواژه