مرداد 03, 1401 23:56 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1401 06:32 Asia/Tehran]
  • اولین مانور بالگردهای آمریکایی در کره‌جنوبی بعد از ۳ سال

بالگردهای جنگنده آپاچی ارتش آمریکا مستقر در کره جنوبی برای نخستین بار از سال ۲۰۱۹ میلادی در حال برگزاری مانورهایی با راکت و سلاح با مهمات واقعی هستند.

مردم کره جنوبی بارها در اعتراض به حضور نظامیان آمریکایی که باعث ایجاد مشکلات زیادی در این کشور شده‌اند، تظاهرات کرده و خواستار خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان هستند و چند رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا هم به دلیل اعتراض مردم کره جنوبی لغو شده است. کره شمالی هم  حضور نظامی آمریکا و برگزاری رزمایش در شبه‌جزیره کره را عامل افزایش تنش در منطقه می‌داند و همواره خواهان خروج آمریکا از منطقه و توقف این رزمایش‌ها است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مانور بالگردهای آمریکایی در حالی برگزار می‌شود که این دو متحد اعلام کرده‌اند آموزش‌های میدانی با استفاده از مهمات واقعی را در جریان مانورهای مشترک‌شان که چندین سال به خاطر کووید ۱۹ و تلاش برای کاهش تنش‌ها با کره شمالی به حالت تعلیق درآمده بود، از سر خواهند گرفت.

این مانور آموزشی که در سال‌های اخیر به خاطر شکایت ساکنین محلی از  سر و صداها و نگرانی‌های امنیتی، لغو شده بود، در "مجموعه مهمات واقعی رودریگز" واقع در جنوب منطقه غیرنظامی کره در امتداد مرز از سر گرفته شده است.

«یون سوک-یول»، رئیس‌جمهور کره جنوبی که در  ماه مه سال جاری میلادی زمام امور کشور را در دست گرفته، متعهد شده است تا مانورهای مشترک را "عادی‌سازی" و قدرت بازدارندگی در برابر کره شمالی را تقویت کند.

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرده که کره جنوبی و ایالات متحده به دنبال برگزاری ۱۱ رزمایش میدانی هستند. / 114

کلیدواژه