مرداد 11, 1401 17:00 Asia/Tehran [Updated: مرداد 11, 1401 17:33 Asia/Tehran]

منابع خبری شامگاه دوشنبه از پرواز ۱۸ فروند هواپیمای نظامی چین به منطقه شناسایی هوایی تایوان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت دفاع تایوان در واکنش به هشدارهای چین درباره سفر پلوسی به این جزیره گفت: تایوان برای دفاع از خود در مقابل تهدیدات چین مصمم است.

رسانه‌های تایوان گزارش کردند که پلوسی علی‌رغم هشدارهای چین وارد تایوان می‌شود و احتمالاً یک روز را نیز در هتل‌های این شهر می‌گذراند.

به دنبال انتشار این خبر، منابع خبری شامگاه دوشنبه از پرواز ۱۸ فروند هواپیمای نظامی چین به منطقه شناسایی هوایی تایوان خبر دادند.

 ارتش چین همزمان با سفر آسیایی نانسی پلوسی، رییس‌ مجلس نمایندگان آمریکا ویدیویی تبلیغاتی از آمادگی نظامی خود منتشر کرد. 

وزارت امور خارجه چین درباره سفر پلوسی به تایوان هشدار داده است اما برخی گزارش‌های تایید نشده حاکی از آن است که او روز سه‌شنبه به تایپه می‌رود.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز سه شنبه در دومین مرحله از سفر دوره‌ای آسیایی خود که خطر تشدید تنش‌ها بین چین و آمریکا  به دلیل سفر احتمالی به تایوان را به دنبال دارد، وارد مالزی شد.

پس از سنگاپور و مالزی، برنامه سفر  نانسی پلوسی  شامل توقف‌هایی در کره جنوبی و ژاپن و پس از آن، سفر احتمالی ایشان به جزیره تایوان است.

علی‌رغم اینکه در بیانیه روز یکشنبه دفتر نانسی پلوسی اعلام شد او و هیئت همراه در سفر به کشورهای آسیای شرقی به کشورهای سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن سفر خواهند کرد و در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به سفر این هیئت آمریکایی به تایوان نشده بود، روز دوشنبه رسانه‌های محلی تایوان اعلام کردند رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز سه‌شنبه ساعت ۲۲  برای دیدار با مقامات تایوان وارد این جزیره خواهد شد.

دور تازه تنش‌ها بین واشنگتن و پکن از چند روز پیش و با اعلام خبرِ تصمیم رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای سفر به جزیره خودمختار تایوان آغاز شد.

روز جمعه همزمان با اعلام آغاز سفر هیئت آمریکایی به کشورهای شرق آسیا و احتمال سفر اعضای این هیئت به جزیره تایوان، نیروهای مسلح چین رزمایش دریایی خود را در دریای جنوبی چین و سواحل استان «گوانگ‌دونگ» آغاز کردند.

«ژائو لی‌جیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین هم روز دوشنبه به مقامات آمریکا هشدار داد اگر «نانسی پلوسی»، به تایوان سفر کند، ارتش چین بیکار نخواهد نشست.

116

کلیدواژه