شهریور 27, 1401 17:38 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1401 17:44 Asia/Tehran]
  • مداخله آشکار آمریکا در روابط ایروان- باکو

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به درگیری اخیر ایروان و باکو، آنچه وی حملات غیرقانونی جمهوری آذربایجان خواند را محکوم کرد .

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، به نقل از رویترز، نانسی پلوسی، امروز یکشنبه سفر خود به ایروان را دارای اهمیت ویژه دانست و حملات جمهوری آذربایجان به ارمنستان را مرگبار و غیرقانونی خواند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیروز شنبه در حالی وارد ایروان شد که درگیری‌های مرزی مرگبار چند روز گذشته میان ارمنستان با جمهوری آذربایجان تلاش‌ها برای میانجی‌گری صلح پایدار میان دو کشور را به خطر انداخت.

تحلیلگران سفر نانسی پلوسی به ارمنستان را نمایشی توصیف کرده و آن را عامل بی‌ثباتی بیشتر منطقه و با هدف کسب حمایت جمعیت ارامنه داخل آمریکا در آستانه انتخابات کنگره دانسته اند و برخی نیز معتقدند واشنگتن در صدد تشکیل جبهه جدیدی در قفقاز برای مقابله با مسکو است.

ایروان روز چهارشنبه ۱۴ سپتامبر درباره خطر تبدیل شدن درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان به یک جنگ تمام عیار هشدار داد و از جامعه بین الملل خواست که به وضعیت وخیمی که می‌تواند به یک جنگ بزرگ دیگر بین کشورهای منقه قفقاز تبدیل شود، توجه کنند.

116

بیشتر بخوانید:

آغاز دور جدید درگیری ها میان باکو و ایروان

ابراز نگرانی گوترش از درگیری‌ها میان باکو و ایروان 

تلاش پوتین برای تنش زدایی بین باکو و ایروان 

کلیدواژه