آبان 18, 1401 06:05 Asia/Tehran [Updated: بهمن 18, 1401 22:00 Asia/Tehran]
  • چاووش اوغلو: سوئد و فنلاند شرط آنکارا برای پیوستن آنها به ناتو را برآورده نکرده‌اند

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت: کشورهای فنلاند و سوئد هنوز تضمین‌های امنیتی این کشور به عنوان پیش‌شرط آنکارا برای پیوستن آنها به ناتو را برآورده نکرده‌اند.

ترکیه برای موافقت با درخواست فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو، شروطی از قبیل جلوگیری از فعالیت حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در این کشور را مطرح کرده است. سوئد و همچنین فنلاند وعده تحقق شروط ترکیه را داده اند، اما چانه زنی ها برای جلب موافقت ترکیه همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مولود چاووش اوغلو روز سه‌شنبه گفت: سوئد و فنلاند به تمام تعهدات خود در قبال آنکارا عمل نکرده اند و نشست بعدی درباره این توافقنامه‌ها بسیار مهم خواهد بود.

چاووش اوغلو گفت: البته این دو کشور برای پیوستن به ناتو گام‌های مهمی برداشته‌اند ولی در مرحله فعلی نمی‌توان این اقدامات را کافی دانست.

پیش از این نشستی سه جانبه بین ترکیه، سوئد و فنلاند در شهر هلسینکی برای بررسی تفاهمنامه مشترک این کشورها درباره موضوعات امنیتی ترکیه برگزار شده بود. آنکارا می‌گوید که کشورهای مذکور هنوز به این تفاهم‌نامه‌ها عمل نکرده‌اند.

به گفته چاووش اوغلو قرار است نشستی دیگر در شهر استکهلم برگزار شود که برای هر سه کشور مهم و حیاتی خواهد بود.

در همین حال، اولف کریسترسون نخست وزیر سوئد روز سه شنبه وارد آنکارا شد تا در مورد چشم انداز تصویب درخواست عضویت سوئد در ناتو توسط ترکیه گفت وگو کند.

کریسترسون پیشتر گفته بود که استکهلم با سازمان هایی که با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) مرتبط هستند همکاری نخواهد کرد. سوئد همچنین محدودیت‌های صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را که در سال ۲۰۱۹ تصویب کرده بود، لغو کرد.125

کلیدواژه