اسفند 05, 1401 06:04 Asia/Tehran [Updated: شهریور 15, 1402 04:31 Asia/Tehran]
  • هشدار چین درباره مداخله خارجی در امور تایوان

ارتش خلق چین هشدار داد که این کشور هر گونه تحرکات جدایی‌طلبانه درباره «استقلال تایوان» و دخالت خارجی را در هم می‌شکند.

تایوان که بخشی از چین محسوب می‌شود ادعا‌های جدایی‌طلبانه دارد؛ ادعا‌هایی که کشور‌های جهان و سازمان ملل آن را به‌رسمیت نمی‌شناسند. پکن همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشور‌هایی که پکن با آن‌ها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیرو‌های جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «تان کفی» سخنگوی وزارت دفاع ملی چین پنجشنبه در کنفرانسی خبری تاکید کرد که تایوان بخشی از چین و یک مساله داخلی است و چین‌ها با صلاحدید خودشان و بدون قبول کردن دخالت خارجی آن را حل خواهند کرد.

مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مدعی شده که ارتش چین آماده می‌شود تا در سال ۲۰۲۷ به تایوان حمله خواهد کرد.

دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور هندواقیانوسیه نیز گفته که چین تا سال ۲۰۲۳ به تایوان حمله نمی‌کند. از سوی دیگر، فرمانده نیروی هوایی ارتش ایالات متحده نیز تاکید کرده که «تهاجم» به تایوان اجتناب‌ناپذیر نیست.

سخنگوی ارتش چین در واکنش به این اظهارات گفت: ما شاهد این گونه اظهارات متناقض از سوی طرف آمریکایی بوده‌ایم. آمریکا به هیچ شیوه‌ای نمی‌تواند مانع از اتحاد کامل چین شود.

تان کفی هشدار داد که اگر مقام‌های تایوان سر عقل نیایند و با نیروهای خارجی تبانی کرده و با توهم «استقلال تایوان» دست به اقدامات تحریک‌آمیز بزنند ارتش چین هر گونه اقدام لازم را به منظور در هم شکستن تحرکات جدایی‌طلبانه و دخالت خارجی انجام خواهد داد.

وی افزود که ارتش چین همچنین از منافع بنیادین ملت چین و منافع فوری مردمی که در آن سوی تنگه تایوان زندگی می‌کنند، دفاع خواهد کرد.125

کلیدواژه