اردیبهشت 04, 1395 17:36 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]

فعال اجتماعی افغان ، ابراز امیدواری کرد مقامات افغان بر سر حرف خود مبنی بر اینکه از این پس جنگ با طالبان اولویت دولت افغانستان خواهد بود و نه صلح ، بمانند و مواضع خود را تغییر ندهند.

 

مولوی عبدالمالک ضیایی ، فعال اجتماعی افغان در گفت وگو با خبرنگار رادیو دری پارس تودی ؛ اظهار کرد : حکومت افغانستان زیر فشار ستون پنجم دشمن است و از داخل ارگ(کاخ ریاست جمهوری) با طالبان همکاری جدی انجام می شود.

 

وی افزود : از یکسو پس از حمله خونین سه شنبه گذشته در کابل ، دولت افغانستان اعلام کرده که از این پس جنگ با طالبان در اولویت کاری‎اش قرار دارد نه صلح و از سوی دیگر ، قرار است باز هم مذاکرات صلح برگزار شود و برخی از مقامات هم گفته اند چنین اتفاقاتی نباید مانع روند صلح شود.

 

به گفته این کارشناس افغان ، عبور و رسیدن کامیون مملو از مواد منفجره به مقصد و سپس انفجار آن ، با وجود چند پاسگاه امنیتی در مسیر سوال برانگیز است. انفجار روز سه شنبه گذشته در کابل بیش از چهارصد کشته و زخمی برجا گذاشت.

 

به گفته ضیایی ؛ چندی پیش سید احمد گیلانی ، رئیس شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد جنگ با طالبان ناروا است که این مساله طالبان را جسورتر کرد. این شورا هم از زمان ایجاد با وجود صرف هزینه‎های بسیار هیچ دستاوردی نداشته است و اکنون افرادی در این شورا حضور دارند که بسیاری از آن ها نه از توان جسمی و روحی لازم برخوردارند و نه دارای سابقه مثبتی در اذهان مردم هستند.

 

این فعال اجتماعی افغان ، گفت : به هر صورت با وجود این شورا ، و تلاش هایی که برای گفت وگو و صلح با مخالفان مسلح صورت گرفته ، انفجار خونین روز سه شنبه گذشته در کابل رخ داد و حملات و انفجارهای متعددی هم در گوشه کنار کشور توسط مخالفان مسلح صورت گرفته است.

 

ضیایی ، تصریح کرد : به نظر می رسد اگر افرادی از داخل دولت با مخالفان مسلح همکاری نکرده باشند، اطلاعات دقیق به آن ها نداده باشند و در مسیر انتقال مواد منفجره با آن ها همکاری نشده باشد آن ها این امکان را ندارند که به این سادگی کامیون مملو از مواد منفجره را به مکان مورد نظر انتقال داده و آن را منفجر کنند.

 

کلیدواژه

کامنت