مرداد 31, 1397 12:35 Asia/Tehran [Updated: خرداد 10, 1399 10:05 Asia/Tehran]

انگلیس و اتحادیه اروپا به دشوار بودن توافق درباره خروج انگلیس از این اتحادیه «برگزیت» اذعان کردند. 

به گزارش چهارشنبه پارس تودی، «میشل بارنیه» مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در نشست مشترک خبری با «دومینیک راب» وزیر امور برگزیت در دولت انگلیس، تاکید کرد باید دو طرف حداکثر تا اواخر اکتبر یا اوایل نوامبر آینده به توافق دست پیدا کنند. 

از سوی دیگر، دومینیک راد خواستار تقویت مذاکرات به منظور دستیابی به تفاهم هایی درباره توافقنامه شراکت اقتصادی و روابط آینده در کنار مسئله ایرلند شمالی شد. 

بارنیه افزود: اختلافاتی درباره بخش اقتصادی توافقنامه وجود دارد. از همان ابتدا هشدار دادم که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پیامدهای حقوقی، اقتصادی، اجتماعی و انسانی خواهد داشت که نباید آنها را دستکم گرفت. ما به دنبال توافقنامه ای هستیم که همزمان به اراده انگلیس و اصول اتحادیه اروپا احترام بگذارد. اگر بخواهم با صراحت سخن بگویم، عده ای تلاش می کنند اتحادیه اروپا را مسئول دست پیدا نکردن به توافق، معرفی کنند.

 

برگزیت نرم یا سخت؛ کلاف سردرگم بریتانیا، چالشی برای اتحادیه‌اروپا

انتظار می‌رود که مذاکرات مربوط به این پرونده تا پایان اکتبر به انعقاد توافق‌نامه‌ای میان لندن و بروکسل منجر شود تا همه چیز برای خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا در 29 مارس 2019 فراهم شود.

با این حال؛ هنوز برخی اختلافات مهم پابرجا باقی مانده است. در شرایط کنونی به علت اصرار بریتانیا و اتحادیه‌اروپا بر مواضع خود، هیچ چشم انداز روشنی برای حصول چنین توافقی میان لندن و بروکسل چشم نمی‌خورد.

اکنون در بریتانیا تعارض بزرگی بین هواداران (برگزیت سخت) یعنی قطع کامل روابط با اتحادیه‌اروپا با هواداران (برگزیت نرم) یعنی حفظ پاره‌ای پیوندها بین بریتانیا و اتحادیه اروپا در دوره پسابرگزیت وجود دارد.

در صورت شکست مذاکرات برگزیت می‌توان انتظار داشت که بریتانیا بدون هیچ توافقی از اتحادیه‌اروپا خارج شود که البته این مساله هم برای لندن و هم بروکسل تبعات سختی به همراه خواهد داشت و موجب بلاتکلیفی بسیاری از مراودات دوجانبه در زمینه‌های مختلف و بروز خسارات بزرگی برای بریتانیایی‌ها و اروپایی‌ها خواهد شد. 110

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه انگلیس: عدم توافق پیش از برگزیت، اشتباه راهبردی بزرگی خواهد بود

نگرانی وزیر خارجه بریتانیا از عواقب «برگزیت» بدون توافق

برگزیت چهره نظامی به خود می‌گیرد

آرت‌ب‌اف: همه‌پرسی دیگر برای خروج بریتانیا از بن‌بست برگزیت

کلیدواژه

کامنت