خرداد 15, 1398 19:29 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • ریابکوف: برجام تنها با جبران خسارت های ایران حفظ می‌شود

معاون وزیر خارجه روسیه از دیگر طرف‌های برجام خواست، برای حفظ این توافق، ضررهای تهران از تحریم‎های یکجانبه آمریکا را جبران کنند.

به گزارش پارس تودی، "سرگئی ریابکوف"، روز چهارشنبه خاطرنشان کرد، اگر طرف های برجام بتوانند با راه‌اندازی مکانیسم مؤثر و کارآمدی، تمام و یا حتی بخشی از ضررهای وارده به ایران حاصل از تحریم‌های واشنگتن را جبران کنند به طوری که صادرات نفت ایران تا حد معقولی حفظ شود، آن‌وقت شانس حفظ برجام افزایش خواهد یافت.

ریابکوف افزود، اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، آینده توافق هسته‌ای در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر خارجه روسیه به سیاست های مخرب آمریکا و کشورهای عربی متحد واشنگتن علیه ایران نیز اشاره کرد و گفت: این سیاست ها، غیرمسئولانه و مخرب است و اوضاع کنونی را بدتر می‌کند.

ریابکوف همچنین اعلام کرد نشست کمیسیون برجام احتمالا نیمه ماه ژوئن برگزار خواهد شد.

آلمان، بریتانیا و فرانسه بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تاکنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند. 

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

117

بیشتر بخوانید:

ریابکوف: آمریکایی‌ها نفت روی آتش می‌ریزند

ریابکوف: ایران مقابل فشارهای اقتصادی ایستادگی کرده است

سفر برجامی معاون وزیر خارجه روسیه به ایران/ ریابکوف با عراقچی دیدار کرد

کامنت