تیر 14, 1398 16:35 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • طعنه پوتین به

رئیس‌ جمهور روسیه در کنفرانس خبری مشترک با "جوزپه کونته" نخست‌وزیر ایتالیا ضمن انتقاد از مواضع "خوان گوایدو" رهبر مخالفان ونزوئلا، از او خواست به اقدامات قانونی و انتخابات متوسل شود.

به گزارش پارس تودی، "ولادیمیر پوتین" با طعنه به مواضع رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا گفت: «گوایدو رهبر مخالفان به میان مردم آمد، به آسمان نگاه کرد و خداوند را خطاب قرار داد و سپس خودش را رئیس‌جمهور خواند».

رئیس‌جمهور روسیه افزود، «اما خداوند به ما نگفت که واکنشش به این خطاب چه بوده و برای ما هیچ نشانه‌ای هم نفرستاد. به همین دلیل به نظر من، او (گوایدو) باید به این زمین فانی و پر از گناه ما برگردد و قوانین و رویه‌های دموکراتیک آن را دنبال کند، قوانین و رویه‌هایی که پایان آنها یک چیز است: مذاکره و مخاطب قرار دادن مردم و رأی‌دهندگان. شما باید به انتخابات رجوع کنید و مسائل را در آینده از راه انتخابات حل کنید».

پوتین همچنین تاکید کرد، او و "جوزپه کونته" نخست‌وزیر ایتالیا درباره اینکه وضعیت ونزوئلا نگران‌کننده است و فشارهای خارجی سبب تشدید این بحران خواهد شد، اتفاق نظر دارند.

پوتین روز پنجشنبه برای دیدار و گفت وگو با مقامات ایتالیا، وارد این کشور شد.

آمریکا  و متحدانش در ماه های اخیر با حمایت از مخالفان دولت ونزوئلا به دنبال انجام کودتا در این کشور هستند.

"خوان گوایدو"  رهبر مخالفان دولت ونزوئلا چهارشنبه 23 ژانویه با حمایت آشکار آمریکا و متحدانش، خود را رئیس جمهور ونزوئلا خواند؛ اقدامی که دولت  و ملت ونزوئلا آن را کودتا علیه "نیکلاس مادورو" رئیس جمهور منتخب مردم برشمردند.

بسیاری از کشورها از جمله ایران، روسیه و چین هم این رفتار آمریکا را محکوم و بر لزوم احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ونزوئلا تأکید کرده اند.

آمریکا و متحدانش با اعمال تحریم و  حمایت از مخالفان دولت ونزوئلا تلاش می کند دولت قانونی این کشور را که رویکردی ضد آمریکایی دارد سرنگون کنند.

141/117

لغو سخنرانی خوان گوایدو در پی اعتراضات مردمی در ونزوئلا

کارشکنی گوایدو در مسیر حل و فصل بحران سیاسی ونزوئلا/تحلیل

درخواست کمک "گوایدو"  از ارتش آمریکا/ تحلیل

چراغ سبز گوایدو به آمریکا برای حمله نظامی به ونزوئلا