شهریور 07, 1398 14:43 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • موگرینی: از برجام حمایت می کنیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه تاکید کرد این اتحادیه از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل از جمله برجام حمایت می‌کند.

به گزارش پارس تودی، "فدریکا موگرینی" پیش از حضور در نشست وزرای خارجه و دفاع اتحادیه اروپا در هلسینکی، پایتخت فنلاند گفت: توافق هسته ای سال 2015 یک پیمان چند ملیتی است که توسط شورای امنیت سازمان ملل تایید شده و آنچه موجود است باید حفظ شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با انتقاد از تلاش های آمریکا برای ایجاد توافق جدید با ایران، تصریح کرد، برجام نباید به عنوان بخشی از هر اقدام آمریکا برای ایجاد توافق امنیتی جدید با تهران، قربانی شود.

آمریکا بعد از خروج غیرقانونی از برجام  کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته است.

واشنگتن اعلام کرده است، هدف از «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران،  رسیدن به توافقی جدید با تهران است که در آن به همه مسائل مورد نظر آمریکا پرداخته شود.

مقامات دولت ترامپ در حالی مدام دم از مذاکره و توافق جدید با ایران می‌زنند که واشنگتن سال گذشته به صورت غیرقانونی از برجام که چندین سال براى تحقق آن مذاکره شده بود، خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه 26 ژوئن در دیدار رئیس، مسئولان و جمعی از قضات و کارکنان قوه قضاییه، هدف اصلی پیشنهاد آمریکا برای مذاکره را «خلع سلاح ملت و حذف عوامل اقتدار ایران» خواندند و خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها اکنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ایران، می‌ترسند جلو بیایند بنابراین می خواهند با مذاکره، این اسلحه و عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند تا هر بلایی می خواهند سر ملت بیاورند.

"ترامپ" سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

133/117

بیشتر بخوانید:

ظریف: آمریکا برای مذاکره با ایران باید به برجام بازگردد

موگرینی: حفظ برجام برای امنیت اروپا مهم است

موگرینی: برجام باید حفظ شود

 

کلیدواژه

کامنت