مهر 23, 1398 13:43 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1399 20:55 Asia/Tehran]
  • روسیه: اینستکس ناکارآمدی خود را اثبات کرده است

نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا گفت: ساز و کار مالی این اتحادیه برای داد و ستد با ایران موسوم به اینستکس، از ابتدا تاکنون فقط ناکارمدی خود را اثبات کرده است.

به گزارش پارس تودی، «ولادیمیر چیزوف» با اشاره به  موضع مبهم و دوگانه بریتانیا، آلمان و فرانسه درباره برجام افزود: آنها از یک طرف خود را حامی توافق هسته‌ ای با ایران اعلام می کنند و از طرف دیگر اقدامات متفاوت دارند که در این زمینه می توان به بیانیه‌ هایشان علیه برنامه دفاع موشکی ایران و تحرکات قانونی این کشور در تنگه هرمز اشاره کرد.

چیزوف پیش تر نیز گفته بود اینستکس (INSTEX) نمی‌ تواند تاثیر چندانی در معاملات تجاری اتحادیه اروپا با ایران بگذارد.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین نیز به تازگی در توئیتی نوشت: اینستکس انتظارت بسیاری را بر آورده نکرده است و بسیاری در ایران به عملکرد این ساز و کار مشکوک هستند که البته برای این تردید خود دلیل دارند.

اینستکس یا سامانهٔ حمایت از مبادلات تجاری، ابزار ویژهٔ مالی است که فرانسه، آلمان و بریتانیا، به عنوان طرف های اروپایی توافق هسته ای برجام، ژانویه 2019 برای تسهیل تجارت با ایران در شرایط تحریم های آمریکا ایجاد کردند.

یکی از اقدامات وعده های عملی نشده اروپایی ها در مذاکرات با ایران پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، حمایت از مبادلات تجاری اروپا با ایران بوده است.118

بیشتر بخوانید:

ریابکوف: "اینستکس" و "راکتور اراک" مهمترین موضوعات نشست کمیسیون برجام هستند

موسوی: ایران اینستکس را کافی نمی‌داند

ظریف: اینستکس مقدمه اجرای تعهدات اروپایی‌ها است

 

کلیدواژه

کامنت