مهر 25, 1398 19:48 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • مخالفت احزاب بریتانیا با توافق جدید برگزیت

سران دو حزب برگزیت و کارگر بریتانیا، توافق جدید دولت این کشور با اتحادیه اروپا برای اجرای برگزیت را مورد انتقاد قرار داده و آن را بی فایده دانستند.

به گزارش پارس تودی، "نایجل فاراژ"  رئیس حزب برگزیت امروز پنجشنبه هشدار داد: در صورت اجرای توافق جدید "بوریس جانسون" نخست وزیر بریتانیا با اتحادیه اروپا برای خروج این کشور از این اتحادیه، برگزیت هرگز به‌ طور کامل اتفاق نمی‌ افتد.

فاراژ تصریح کرد، گزینه‌های دیگر شامل تمدید مهلت اجرای برگزیت یا مدنظر قرار گرفتن برگزاری انتخابات سراسری به‌ جای قبول این توافق را ترجیح می‌ دهد.

"جرمی کوربین"  رهبر حزب کارگر بریتانیا نیز با انتقاد از توافق جدید برگزیت، در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: جانسون توافقی حتی بدتر از توافق "ترزا می" نخست‌ وزیر پیشین این کشور را مورد مذاکره قرار داده است.

حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی نیز اعلام کرد، از این توافق حمایت نخواهد کرد.

"ژان‌ کلود یونکر" رئیس کمیسیون اروپا و بوریس جانسون نخست‌ وزیر بریتانیا، روز پنجشنبه از توافق بروکسل و لندن بر سر نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا خبر دادند.

"یونکر" در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: در جایی که اراده وجود داشته باشد، توافق انجام می‌شود. اتحادیه اروپا و بریتانیا به توافقی منصفانه و متوازن  رسید‌ه‌اند که گواهی بر تعهد دو طرف به یافتن راه‌ حل است. 

"بوریس جانسون" نخست‌وزیر بریتانیا نیز در توییتر نوشت: «ما به توافق عالی جدیدی دست پیدا کردیم که کنترل [اوضاع] را به دستمان برمی‌گرداند. حالا پارلمان باید روز شنبه برگزیت را به انجام برساند تا بتوانیم به اولویت‌های دیگری مانند هزینه‌های زندگی، خدمات ملی سلامت، جرایم خشونت‌بار و محیط‌ زیست بپردازیم».

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال 1395 در یک همه‌پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

ناتوانی در فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه‌اروپا تا پیش از این به سرنگونی 2 دولت "دیوید کامرون" و "ترزا می" منجر شده بود.

116/117

بیشتر بخوانید:

توافق اتحادیه اروپا و بریتانیا درباره برگزیت/ تحلیل

توافق برگزیت نهایی شد

کلیدواژه

کامنت