مهر 26, 1398 17:01 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • موافقت سران اتحادیه اروپا با توافق جدید برگزیت/ تحلیل

پارس تودی- مساله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) همچنان مهم ترین مساله بین لندن و بروکسل محسوب می شود.

اروپایی ها نگران خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند و به همین دلیل بر رسیدن به توافق با لندن دراین زمینه تاکید دارند. 

در این راستا سران اتحادیه اروپا پنجشنبه شب در نشستی در بروکسل موافقت خود را با توافق جدید اتحادیه اروپا و بریتانیا درباره برگزیت اعلام کردند.

"دونالد توسک" رئیس شورای اروپا گفت: بعد از موافقت سران ۲۷ کشور اروپایی با توافق جدید برگزیت، اتحادیه اروپا وبریتانیا به مرحله نهایی نزدیک شده‌اند.

همه اکنون منتظر پارلمان بریتانیا و پارلمان اروپا هستند. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، توافق جدید را "عادلانه" خوانده است. هم یونکر و هم جانسون از پارلمان اروپا و پارلمان بریتانیا خواسته‌اند تا توافق جدید را تایید کنند.

بیشتر مفاد توافق جدید همان چیزی است که در زمان نخست‌وزیری "ترزا می" در نوامبر 2018 به دست آمده بود و تغییر اصلی بر سر پیشنهادهای مربوط به ایرلند شمالی است. در توافق جدید طرح پشتیبان ایرلند شمالی موسوم به «بک استاپ» حذف شده و به جای آن ترتیبات جدیدی برای تبادل کالا بین دو در نظر گرفته شده است.

بر اساس این توافق، بریتانیا  تا سال 2020 و شاید بیشتر از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت کرده و هزینه 39 میلیارد پوند بابت حق جدایی از اتحادیه اروپا را پرداخت می کند. دو طرف همچنین درباره تضمین حقوق شهروندان اروپایی ساکن بریتانیا و شهروندان بریتانیایی ساکن اروپا توافق کردند.

به رغم دیدگاه مثبت سران اروپایی و مقامات ارشد اتحادیه اروپا، به نظر می رسد که "بوریس جانسون" نخست وزیر بریتانیا برای قبولاندن توافق جدید به پارلمان این کشور کار سختی در پیش داشته باشد. در واقع پارلمان بریتانیا همچنان چالش اصلی برای این توافق است.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر اعلام کرد نمی توانیم از توافق جدید برگزیت حمایت کنیم.

توافق جانسون، "بدتر" از توافق ترزا می، نخست‌وزیر قبلی است.نایجل فاراژ رئیس حزب برگزیت هم گفت: توافق بوریس جانسون (با اتحادیه اروپا) باید رد شود. وی تاکید کرد که تعویق برگزیت و انتخابات سراسری را به تصویب توافق جانسون از سوی پارلمان ترجیح می دهد. 

حزب اتحادگرای دموکراتیک (دی ‌یو پی) یک حزب دست راستی در ایرلند شمالی که با حزب محافظه کار ائتلاف کرده، گفته است از این توافق حمایت نخواهد کرد.

بدون حمایت این حزب، بوریس جانسون کار بسیار سختی برای تایید این توافق در پیش رو دارد.

طبق مصوبه پارلمان بریتانیا، اگر بریتانیا تا موعد فعلی برگزیت، یعنی ٣١ اکتبربرای خروج از اتحادیه اروپا با آن به توافقی نرسد، نخست‌وزیر باید خواهان فرصت بیشتر و تعویق مهلت خروج از اتحادیه شود. به نظر می رسد توافق جدید جانسون با اتحادیه اروپا همانند توافق سال گذشته ترزا می با این اتحادیه باشد که سرانجام با رد شدن سه باره آن در پارلمان بریتانیا، می ناچار به کنار رفتن از مقام خود شد.

یک سال پیش هم "ترزا می" توانست به رغم  همه بدبینی‌ها با اتحادیه اروپا درباره برگزیت به یک توافق برسد؛ ولی در نهایت به دلیل مخالفت‌های نمایندگان مجلس بریتانیا با ناامیدی کامل ناچار به استعفا شد.

این بار هم ممکن است مخالفت حزب اتحادگرای دموکراتیک با تدابیری که برای ایرلند شمالی در نظر گرفته شده، در نهایت این توافق را هم به سرنوشت قبلی دچار کند.

ضمن اینکه  احزاب دیگر به ویژه حزب کارگر به عنوان حزب مخالف اصلی نیز نظر مثبتی به این توافق ندارند. اگر این توافق روز شنبه 19 اکتبر به تصویب پارلمان بریتانیا نرسد، جانسون قانوناً باید تقاضای تعویق برگزیت را داده و مهلت آن باید از جانب اتحادیه اروپا تمدید شود و به احتمال زیاد انتخابات سراسری برگزار خواهد شد.118

بیشتر بخوانید:

موافقت سران اتحادیه اروپا با توافق جدید "برگزیت"

مخالفت احزاب بریتانیا با توافق جدید برگزیت

توافق اتحادیه اروپا و بریتانیا درباره برگزیت/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت