مهر 27, 1398 11:15 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1399 18:55 Asia/Tehran]
  •  واکنش تلافی جویانه اروپا به جنگ تعرفه ای آمریکا/ تحلیل

پارس تودی- دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در راستای سیاست حمایت گرایی اقتصادی، پس از اعلام رای سازمان تجارت جهانی علیه اروپا، با افزایش تعرفه‌ها بر محصولات و کالاهای وارداتی عملا وارد جنگ تعرفه‌ای بی سابقه‌ای با اروپا شده است.

اقدام آمریکا در اعمال مجازات‌های گمرکی جدید از روز جمعه 18 اکتبر علیه اتحادیه اروپا، خشم مقامات این اتحادیه را برانگیخته است.

اتحادیه اروپا اعلام کرد، با اعمال تعرفه‌های گمرکی جدید، اقدام تعرفه ای آمریکا علیه اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن را تلافی می‌کند.

بروکسل تاکید کرد در اولین فرصت تعرفه‌های گمرکی محصولات آمریکایی را افزایش داده و این اقدام واشنگتن را پاسخ می‌دهد.

اجرای تعرفه های جدید 7.5 میلیارد دلاری آمریکا علیه اروپا، چهار روز بعد از مجوز سازمان تجارت جهانی به واشنگتن به تلافی یارانه‌هایی که اروپا به شرکت هواپیماسازی ایرباس می‌دهد، صورت می‌گیرد.

«سسیلیا مالمستروم» کمیسر تجارت اروپا روز جمعه ضمن ابراز تاسف از این تصمیم آمریکا اعلام کرد، اتحادیه اروپا گزینه دیگری به غیر از تلافی جویی ندارد. 

اتحادیه اروپا و آمریکا منتظر رای دیگری از سازمان تجارت جهانی هستند تا مشخص کند اتحادیه اروپا در برابر کمک‌های دولت آمریکا به شرکت بوئینگ چه تعرفه‌هایی می‌تواند بر آمریکا اعمال کند. 

نبرونو لومر» وزیر دارایی فرانسه با هشدار درباره تبعات اعمال تعرفه‌های گمرکی آمریکا علیه اروپا اعلام کرد؛ اتحادیه اروپا به این اقدام واشنگتن پاسخ خواهد داد.

وی در دیدار با «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا، در حاشیه نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد این تصمیمات، تبعات منفی، هم به لحاظ اقتصادی هم سیاسی خواهد داشت.

اروپا و آمریکا از مه 2018 درگیر جنگ تعرفه‌ ای شده‌اند و این جنگ با اعمال تعرفه‌های آمریکا علیه واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا آغاز شد.

به دنبال آن، اتحادیه اروپا هم تعرفه‌های 25 درصدی بر برخی اقلام آمریکایی از جمله موتورسیکلت اعمال کرد.

دونالد ترامپ و «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا ژوئیه 2018 در مورد آتش بس تجاری و انجام مذاکرات تجاری جدید توافق کردند.

به رغم آتش بس موقت اما پافشاری رئیس جمهوری آمریکا بر افزایش قابل ملاحظه تعرفه کالاها و محصولات صادراتی اروپا به آمریکا از جمله درباره خودرو و قطعات آن، باعث تداوم تنش های تجاری بین دو سوی اقیانوس اطلس شده است.

ضمن اینکه واشنگتن با غنیمت شمردن فرصت و با استناد به حکم سازمان تجارت جهانی، تعرفه های قابل توجهی را بر بسیاری از کالاها و محصولات اروپایی که به آمریکا صادر می شوند، وضع کرده است.

در واقع ترامپ در جنگ تجاری تمایزی بین رقبای آمریکا به ویژه چین و متحدان آن به ویژه اروپا نگذاشته و تلاش می کند به زعم خود به سوء استفاده تجاری آنها از آمریکا پایان دهد.

«کریستالینا جورجیوا» مدیر جدید صندوق بین المللی پول نیز به تازگی اعلام کرد جنگ تجاری دونالد ترامپ هزینه‌ای معادل اقتصاد کل سوئیس یا حدود 700 میلیارد دلار، خسارت بر اقتصاد جهانی وارد می‌کند.

اروپایی ها معتقدند که  تقابل و جنگ تجاری موجب کاهش و از میان رفتن رشد اقتصادی جهان شده و فضای بی اعتمادی جدیدی را ایجاد می کند.

به ویژه مصرف کنندگان از این جنگ تجاری بیشترین آسیب را خواهند دید و قیمت کالاها نیز در نهایت گران تر خواهد شد.

ضمن اینکه سیاست های تجاری ترامپ بر رشد اقتصادی کشورهای اتحادیه اروپا  تاثیر منفی دارد.

با این حال اقدامات دولت ترامپ حاکی از تشدید روند کنونی در زمینه جنگ تعرفه ای و تجاری علیه شرکای تجاری و متحدان اروپایی واشنگتن است.مسلما این روند باعث افزایش اختلافات و شکاف های کنونی بین دو سوی اقیانوس اطلس خواهد شد.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

138/116

بیشتر بخوانید:

خشم اتحادیه‌اروپا از اعمال تعرفه گمرکی جدید آمریکا

اولتیماتوم اتحادیه اروپا به آمریکا درباره جنگ تعرفه‌ای/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت