مهر 27, 1398 17:48 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • شکست دوباره جانسون؛ برنامه اجرای برگزیت بار دیگر مختل شد

تلاش دولت بریتانیا برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا در زمان تعیین شده قبلی، با تصویب متممی در پارلمان بریتانیا با شکست مواجه شد.

به گزارش پارس تودی، پارلمان بریتانیا در جلسه ویژه روز شنبه خود متممی را تصویب کرد که دولت این کشور را ملزم می‌کند برای تمدید مهلت خروج با اتحادیه اروپا مذاکره کند.

با تصویب این متمم، برنامه "بوریس جانسون" نخست وزیر بریتانیا  برای خروج  این کشور  از اتحادیه اروپا تا 31 اکتبر برهم خورد.

متمم "لتوین" با 322 رأی موافق در برابر 306 رأی مخالف در پارلمان بریتانیا تصویب شد.

بر اساس این متمم اگر اطمینان کافی از اجرای حساب‌شده برگزیت و موارد درج شده در توافق با بروکسل وجود نداشته باشد، دولت مجبور خواهد شد تاریخ اجرای برگزیت را تمدید کند.

دولت جانسون تصمیم داشت تا 31 اکتبر (۹ آبان) کشورش را با توافق یا بدون توافق با بروکسل از اتحادیه اروپا خارج کند اما با تصویب این متمم مجبور خواهد شد زمان اجرای برگزیت را احتمالاً تا آخر ژانویه سال آینده میلادی تمدید کند.

جانسون تهدید کرده بود اگر این اصلاحیه رأی بیاورد، کابینه دولت در رأی‌گیری بعدی که درباره تصویب توافق برگزیت خواهد بود شرکت نخواهد کرد.

او در جلسه پارلمان در واکنش به تصویب این متمم گفت: «با اتحادیه اروپا در مورد اعمال تأخیر [در اجرای برگزیت] مذاکره نخواهم کرد و قانون هم نمی‌تواند مرا مجبور به این کار کند».

جانسون افزود بهترین کار خروج از اتحادیه اروپا در 31 اکتبر خواهد بود و او اهمیتی نمی‌دهد که تا آن زمان توافقی رخ داده باشد یا خیر. او همچنین وعده داد قانون مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را هفته آینده تقدیم پارلمان می‌کند.

"ژان‌ کلود یونکر" رئیس کمیسیون اروپا و "بوریس جانسون" نخست‌ وزیر بریتانیا، روز پنجشنبه از توافق بروکسل و لندن بر سر نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا "برگزیت" خبر دادند.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال 1395 در یک همه‌پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

مهلت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا  31 اکتبر به پایان می رسد و جانسون اصرار دارد که بریتانیا را در تاریخ مقرر، از این اتحادیه خارج کند.

ناتوانی در فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه‌اروپا تاکنون به سرنگونی 2 دولت "دیوید کامرون" و "ترزا می" منجر شده است.

117

بیشتر بخوانید:

موافقت سران اتحادیه اروپا با توافق جدید برگزیت/ تحلیل

موافقت سران اتحادیه اروپا با توافق جدید "برگزیت"

مخالفت احزاب بریتانیا با توافق جدید برگزیت

توافق اتحادیه اروپا و بریتانیا درباره برگزیت/ تحلیل

 

کامنت