مهر 28, 1398 12:20 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]

 پارس تودی- موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) نه تنها به مهمترین چالش داخلی بریتانیا تبدیل شده است بلکه اکنون برگزیت به معضلی جدی در روابط میان بریتانیا و اتحادیه اروپا تبدیل شده است.

به رغم انتظارات، طی روزهای اخیر بر پیچیدگی های برگزیت افزوده شده است؛ در آخرین اقدام "بوریس جانسون" نخست وزیر بریتانیا در نامه ای به پارلمان اروپا خواستار تمدید مهلت برگزیت شد.

علیرغم دستیابی جانسون و اتحادیه اروپا به توافق جدیدی درباره چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، نمایندگان پارلمان بریتانیا به جای رای دادن به آن به تمدید زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند. ازنظراکثر نمایندگان پارلمان بریتانیا، بیشتر مفاد توافق جدید همان چیزی است که در زمان نخست‌وزیری «ترزا می» به دست آمده بود و تغییر اصلی بر سر پیشنهادهای مربوط به ایرلند شمالی است.

در توافق جدید طرح پشتیبان ایرلند شمالی موسوم به «بک استاپ» حذف شده و به جای آن ترتیبات جدیدی برای تبادل کالا بین دو طرف در نظر گرفته شده است. بر اساس این توافق، بریتانیا تا سال ۲۰۲۰ و شاید بیشتر از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت کرده و هزینه ۳۹میلیارد پوند بابت حق جدایی از اتحادیه اروپا پرداخت می کند. رهبران احزاب مخالف دولت جانسون، توافق جدید را بدتر از توافق «ترزا می» دانستند.

این در حالی است که جانسون نخست وزیر بریتانیا درسخنانی این طرح را «‌فوق‌العاده» خواند و از نمایندگان مجلس بریتانیا خواست تا از توافق جدید حمایت کنند و به «فصل سخت و دردناک تاریخ بریتانیا» پایان دهند. همچنین مایکل گوو معاون نخست وزیربریتانیا نیز هشدار داد که مخالف پارلمان، شکاف در کشور را عمیق‌تر می کند.

این در حالی است که از نظر اکثر نمایندگان مجلس بریتانیا این توافق حق حاکمیت بریتانیا بر بخشی از سرزمینش را ( ایرلند شمالی ) از بین می برد.

"نایجل فاراژ" رهبر حزب برگزیت (اصلی ترین حامی جدایی بریتانیا) دراین باره گفت: قرار نبود پس از ۳سال به اینجا برسیم. با این توافق سال‌ها طول می کشد که به تجارت آزاد دست پیدا کنیم چون همچنان از سوی قوانین اتحادیه اروپا محاصره شده و اختیارات از ما سلب شده است.

علیرغم درخواست جانسون و حزبش، نمایندگان مجلس بریتانیا  اصلاحیه پیشنهادی موسوم به اصلاحیه"لِتوین" برای به تعویق انداختن اجرای برگزیت را به رای گذاشتند که در نهایت به تصویب نمایندگان رسید. براین اساس، جانسون نخست وزیر این کشور ملزم شد درباره برگزیت نامه ای به اتحادیه اروپا بنویسد که براساس آن زمان اجرای برگزیت سه ماه دیگر تمدید می شود.

"جانسون" در واکنش به تصویب این متمم در مجلس عوام بریتانیا گفت: برای تمدید مهلت برگزیت با بروکسل وارد مذاکره نمی‌شود و تلاش می‌کند به هر نحو ممکن این کشور را در موعد مقرر یعنی 31 اکتبر از اتحادیه اروپا خارج کند.

علیرغم اعلام جانسون، در پی اقدام مجلس بریتانیا، وی نامه درخواست تمدید مهلت برای اجرای برگزیت را به پارلمان اروپا ارسال کرد اما برای پافشاری بر مواضع خود که مخالف نظر پارلمان بریتانیا است نامه درخواست تمدید مهلت برگزیت را بدون امضا به پارلمان اروپا فرستاد.

جانسون در این نامه تقاضای کرده تا برگزیت به مدت ۳ماه یعنی تا ۳۱ژانویه ۲۰۲۰ به تاخیر بیفتد. در پی ارسال این نامه دونالد توسک رئیس شورای اروپا با انتشار پیامی در توییتر تائید کرد که این نامه را دریافت کرده است و درباره آن با رهبران اتحادیه اروپا مشورت می کند.

با اقدام مجلس بریتانیا، احتمال برگزاری انتخابات سراسری بیش از پیش تقویت شده است. به نظر می رسد نمایندگان مخالف برگزیت که به دنبال برگزاری همه پرسی مجدد برگزیت هستند، اکنون قادر خواهند بود تا اجرای توافق برگزیت را به برگزاری دوباره همه پرسی درباره جدایی از اتحادیه اروپا موکول کنند؛ که در این صورت  آینده مبهم تری در انتظار بریتانیا است. 139/118

نویسنده: آتوسا دینیاریان

بیشتر بخوانید:

بوریس جانسون کوتاه آمد؛ بریتانیا خواستار تأخیر "برگزیت" شد

شکست دوباره جانسون؛ برنامه اجرای برگزیت بار دیگر مختل شد

موافقت سران اتحادیه اروپا با توافق جدید برگزیت/ تحلیل

 

 

 

کلیدواژه

کامنت