آبان 09, 1398 10:53 Asia/Tehran [Updated: بهمن 07, 1400 21:06 Asia/Tehran]
  • ممنوعیت حجاب برای مادران دانش آموزان در فرانسه

نمایندگان سنای فرانسه، لایحه‌ای را به تصویب رساندند که مادران محجبه را از همراهی فرزندانشان در فعالیت‌های جانبی خارج از مدارس منع می کند.

به گزارش پارس تودی، بررسی لایحه پیشنهادی نمایندگان حزب راست گرای «جمهوری خواهان» فرانسه که مادران محجبه را از همراهی فرزندانشان در فعالیت‌ های جانبی خارج از مدارس منع می کند، روز چهارشنبه  با 163 رای موافق، 114 رای مخالف و 40 رای ممتنع در سنا به تصویب رسید.

بر اساس این قانون، مادران دانش آموزان تنها در صورتی می توانند فرزندان خود را در فعالیت های جانبی خارج از موسسات آموزشی همراهی کنند که بدون حجاب باشند.

«ژان میشل بلانکه» Jean-Michel Blanquer وزیر آموزش ملی فرانسه از مخالفان سرسخت این لایحه بود.

این محدودیت در حالی به مسلمانان فرانسه تحمیل می شود که این کشور بزرگترین جامعه مسلمانان در اروپا را در خود جای داده است.

آخرین قانونی که در خصوص حجاب در این کشور به تصویب رسید به سال 2010 میلادی و دوره ریاست جمهوری «نیکلا سارکوزی» باز می گردد که بر اساس آن داشتن پوشش کامل برای زنان ممنوع اعلام شد.

همچنین محدودیت ها و اقدامات سختگیرانه دولت فرانسه، طی ماههای اخیر علیه مسلمانان این کشور بشدت افزایش داشته است. 

چندی پیش «ژولین اودول» نماینده پارلمان فرانسه فیلمی از برخورد اهانت آمیزش را با یک زن مسلمان باحجاب منتشر کرد که در آن فیلم وی قصد داشت زن مسلمان را به برداشتن حجاب خود وادار کند.

این مادر مسلمان، پسر دانش آموزش را در یک سفر علمی همراهی می کرد که با برخورد توهین آمیز نماینده پارلمان مواجه شد و این برخورد موجی از خشم و نگرانی را در میان مسلمانان فرانسه برانگیخت.

139/116

بیشتر بخوانید:

حکم دیوان عالی اروپا درمورد ممنوعیت پوشش حجاب اسلامی 

بازداشت زنان محجبه از سوی پلیس فرانسه 

ادامه سیاست های اسلام ستیزانه فرانسه

کلیدواژه