آبان 19, 1398 02:07 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • زاخارووا: شرکای اروپایی برجام ناتوانی خود را به ایران نشان داده‌اند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه شنبه شب از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا و همچنین ناتوانی اروپایی ها در اجرای تعهدات برجامی‌شان به شدت انتقاد کرد.

به گزارش پارس تودی، "ماریا زاخارووا" سیاست آمریکا مبنی بر مقابله با ایران را مخرب و کوته‌بینانه برشمرد  وگفت: فروپاشی احتمالی برجام در نتیجه خروج غیرقانونی و یک‌جانبه آمریکا از این توافق بین المللی و ناتوانی شرکای اروپایی در تامین شرایطی که به ایران پیشنهاد شده بود، خواهد بود.

"زاخارووا" با بیان اینکه شرکای اروپایی برجام ناتوانی خود را به ایران نشان داده‌اند تصریح کرد، فروپاشی برجام یک گزینه بسیار نامطلوب است.

آلمان، بریتانیا و فرانسه بعد از خروج غیرقانونی آمریکا ازبرجام (8 می 2018) وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تاکنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران 8 می 2019، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد، بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق معلق می‌کند.

ایران تاکنون در 3 گام از تعهدات برجامی‌اش کاسته است و فردا (چهارشنبه) نیز گام چهارم را خواهد برداشت.

ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تصریح کرده است این اقدامات  در صورتی که شرکای برجام، گام‌های لازم را برای ایفای تعهدات خود بردارند به سرعت قابل بازگشت هستند.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.117

کلیدواژه

کامنت