آبان 21, 1398 00:49 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • موگرینی: اروپا از حل اختلاف‌ها در خلیج فارس حمایت می‌کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد: این اتحادیه حامی ابتکارهای منطقه ای برای حل اختلافات در منطقه خلیج فارس است.

به گزارش پارس تودی، فدریکا موگرینی دوشنبه شب در بروکسل، افزود: آنچه که ما امروز در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بررسی کردیم، موضوع حمایت اتحادیه از ابتکارهایی بود که از درون منطقه خلیج فارس برای حل اختلافات مطرح می‌شود.

وی اضافه کرد: ما معتقدیم که اتحادیه اروپا باید از طرح‌هایی مانند برگزاری کنفرانس‌های منطقه‌ای یا بازگشایی کانال‌های گفت و گو که از سوی کشورهای منطقه خلیج فارس مطرح می شود، حمایت کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: این طرح‌ها باید جامع بوده و هدف از آن نیز کاهش تنش‌ها و ایجاد راهکاری برای همزیستی مسالمت آمیز در منطقه باشد. 

این درحالی است که حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با اعلام طرح «ائتلافِ امید» یعنی «ابتکار صلح هرمز» (Hormoz Peace Endeavor) از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواسته بود تا به این طرح بپیوندند.

رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین در نامه‌ای به سران کشورهای عربستان و بحرین طرح خود را برای تامین امنیت ناوبری در تنگه هرمز و همچنین برقراری صلح با تمامی همسایگان در منطقه ارائه کرده است درحالیکه ریاض و منامه تاکنون در قبال پیشنهادات ایران پاسخ روشنی ارائه نداده اند.118

کلیدواژه

کامنت