آبان 26, 1398 20:29 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • میخائیل اولیانوف: روسیه نگران برجام است

نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی گفت: با توجه به روندی که در برجام آغاز شده، ممکن است این توافق بین‌المللی از بین برود.

به گزارش پارس تودی، "میخائیل اولیانوف"، نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود، مسکو به عنوان یکی از طرفین توافق هسته ای از چنین وضعیتی خشنود نیست زیرا برجام توافق بسیار مهم و بی‌نظیری است که برای رسیدن به آن بیش از 10 سال تلاش شده است.

اولیانوف تصریح کرد، فقط آمریکا در این وضعیت برجام مقصر است و این مسئولیت بر عهده مقامات کاخ سفید است، زیرا آنها در طول چند سال اخیر تمام تلاش خود را برای ناکام گذاشتن این توافق و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت و ماده 25 منشور سازمان ملل متحد که براساس آن کشورها موظف به اجرای قطعنامه‌ ها هستند، بکار گرفته‌ اند.

ایران 8 مه 2019، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج  آمریکا از برجام، اعلام کرد، بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق معلق می‌کند.

کاهش تعهدات برجامی ایران در چهار گام، شامل بالا بردن درصد غنی‌سازی اورانیوم از 3.67 درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده، توقف تمامی تعهداتش در حوزه تحقیق و توسعه و آغاز غنی سازی و تولید دوباره اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای "فُردو" بوده است.139/118

بیشتر بخوانید:

عراقچی: هدف ایران حفاظت از برجام و نجات آن است

زاخارووا: شرکای اروپایی برجام ناتوانی خود را به ایران نشان داده‌اند

چین: آمریکا عامل بروز تنش در خصوص برجام است

کلیدواژه

کامنت