آذر 18, 1398 20:33 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 22:54 Asia/Tehran]
  • محرومیت روسیه از شرکت در رویدادهای ورزشی بین المللی/ تحلیل

پارس تودی - غرب به ویژه پس از بحران اوکراین فشار علیه روسیه را در قالب اعمال تحریم ها و نیز انواع فشارها و محدودیت های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی تشدید کرده است.

درآخرین مورد از این اعمال فشارها به بهانه دوپینگ ورزشکاران روسی، روسیه از شرکت در مسابقات مهم بین المللی محروم شد. 

آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، روسیه را چهار سال از شرکت در مسابقات مهم جهانی از جمله بازی‌های المپیک محروم کرد. این سنگین‌ترین مجازات آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ علیه یک کشور در تاریخ ورزش جهان است.

بر پایه این تصمیم، هیچ یک از ورزشکاران روسی اجازه شرکت در رقابت‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو، المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن و جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر را نخواهند داشت. ممنوعیت میزبانی بازی‌های المپیک و سایر رویدادهای ورزشی بین‌المللی از دیگر محرومیت‌هایی است که آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ علیه روسیه تصویب کرده است. 

"جیمز فیتزجرالد"، سخنگوی کمیته اجرایی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، «وادا» روز دوشنبه 9 دسامبر گفت: این تصمیم به دلیل رسوایی «دستکاری اطلاعات» داده شده از روسیه به این آژانس برای آزمایش دوپینگ ورزشکاران این کشور در ابتدای سال کنونی 2019 گرفته شده است. سخنگوی"وادا" مستقر در لوزان سوئیس افزود، فهرست کامل تحریم‌های پیشنهاد شده «کمیته بازبینی و انطباق» این آژانس علیه ورزش روسیه، به اتفاق آرای تمامی ۱۲ عضو کمیته اجرایی تأیید شده است. 

محرومیت ورزش روسیه تا پیش از رسیدگی به دیوان داوری ورزش به اعتراض احتمالی این کشور، اجرایی نخواهد شد. کمیته «بازبینی و انطباق» به کمیته اجرایی آژانس پیشنهاد کرده بود که بازی تمامی ورزشکاران زیر پرچم روسیه به مدت چهار سال در المپیک و سایر رقابت‌های بین‌المللی ممنوع شود.

بر اساس تصمیم تازه آژانس، ضمن تصویب این پیشنهاد، ورزشکاران روسی در عین حال می‌توانند با پرچم "خنثی" در المپیک شرکت کنند. البته این مساله به مراتب بدتر از محرومیت است زیرا ورزشکاران روسی بدین ترتیب حتی اگر مدالی کسب کنند، جزو مدال ها یا امتیازات ورزشی روسیه محسوب نخواهد شد. 

بسیاری از ورزشکاران روس با ابراز تاسف از تصمیم آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، این تصمیم را «ناعادلانه»، «ناراحت کننده» و «شوک آور» خواندند. 

آشکار است که این مساله در چارچوب اعمال فشارهای همه جانبه علیه روسیه از جمله در بعد ورزشی صورت گرفته است. با توجه به اهمیت جهانی مسابقات ورزشی المپیک و توجه مردم جهان به آن بی تردید محرومیت روسیه از شرکت در این رویداد مهم ورزشی و نیز محرومیت از شرکت در جام جهانی فوتبال، ضربه سختی به موقعیت و وجهه بین المللی این کشور محسوب می شود.

غربی ها سابقه طولانی در استفاده از ورزش و رویداد های ورزشی در چارچوب مقاصد واهداف سیاسی خود دارند همچنان که در سال 1980 آمریکا از شرکت در المپیک مسکو به بهانه حمله شوروی به افغانستان خودداری کرد و شماری از متحدان آمریکا مانند آلمان غربی و ژاپن نیز اقدام مشابهی انجام دادند. در برهه کنونی دستاویز غربی ها برای درخواست محرومیت روسیه از المپیک و دیگر رویدادهای مهم ورزشی وجود موارد قابل توجه دوپینگ ورزشکاران روسی است.

با این حال برخی کشورها به ویژه کشورهای غربی مانند ایتالیا نیز موارد متعدد دوپینگ دارند ولی مجازاتی در این حد برای آنها اعمال نشده است. به عنوان مثال در سال 2014 روسیه با 148 مورد تایید شده نقض مقررات برای در صدر فهرست جهانی قرار داشت و سپس ایتالیا با 123 مورد و هند با 96 مورد دوپینگ تایید شده در رده های دوم و سوم قرار داشتند.

اگر آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ واقعا به دلیل موارد متعدد دوپینگ ورزشکاران روس این حکم سنگین را صادر کرده است، می بایستی درباره ورزشکاران دیگر کشورها نیز که فاصله چندانی از لحاظ تعداد موارد دوپینگ با ورزشکاران روس ندارند باید مجازات مشابهی اعمال می کرد.139/118

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

بیشتر بخوانید:

محرومیت روسیه از المپیک و مسابقات ورزشی بین المللی

 

 

کلیدواژه

کامنت