آذر 21, 1398 16:23 Asia/Tehran [Updated: مرداد 24, 1399 15:50 Asia/Tehran]
  •  انتقاد روسیه از تداوم حضور نظامی آمریکا در سوریه و غارت نفت آن/ تحلیل

پارس تودی- آمریکا از سال 2014 به بهانه مبارزه با داعش حضور نظامی غیرقانونی در سوریه پیدا کرده و دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور به رغم ادعای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، اکنون به بهانه ای جدید، ماموریت این نیروها را در سوریه تمدید کرده است.

ترامپ با ادامه حضور نظامی آمریکا برای به اصطلاح حفاظت از میادین نفتی در شرق سوریه موافقت کرده است. این مساله واکنش های منفی زیادی داشته است.

«الکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه به سوریه با تاکید بر غیرقابل قبول بودن حضور آمریکا در سوریه تصریح کرد، واشنگتن برای پرداخت هزینه‌های خود از ثروت‌های سوریه استفاده می‌کند.

لاورنتیف گفت: "از نظر ما حضور آمریکا در خاک سوریه قابل قبول نیست؛ زیرا آمریکایی‌ها نه فقط به شکل غیرقانونی در خاک سوریه حضور دارند؛ بلکه مرتکب برخی جنایت‌ها مانند استفاده از ثروت‌های سوریه برای پرداخت هزینه‌های خود و تامین منافعشان می‌شوند."

این اقدام به هیچ وجه قابل قبول نیست و ما همچنان از آمریکا و دیگر قدرت‌های غربی می‌خواهیم که خاک سوریه را ترک کنند.

روسیه به عنوان متحد دولت سوریه بارها بر غیرقانونی بودن حضور نظامی آمریکا در این کشور جنگ زده تاکید کرده و خواستار خروج هرچه سریع تر نظامیان آمریکایی از سوریه شده است.

توجیهات آمریکا برای تداوم حضور اشغالگرانه در سوریه

در واکنش به این انتقادات، «جیمز جفری» نماینده دولت آمریکا در امور سوریه اواخر نوامبر 2019  مدعی شد، حضور نظامیان آمریکایی در میادین نفتی سوریه، قانونی است. 

جفری افزود: "من براین باورم این اقدام مغایرتی با حقوق بین الملل ندارد و ما هیچ کار غیرقانونی انجام نداده ایم"

وی در توجیه حضور نظامی آمریکا در شرق سوریه ادعا کرد: "نیروهای دموکراتیک سوریه یعنی کردهای سوریه این میادین نفتی را کنترل می کنند و واشنگتن هم این اقدام آنها را تسهیل می کند."

ترامپ اوایل نوامبر 2019 به رغم وعده خود برای خروج نظامیان آمریکا از سوریه، از باقی ماندن این نیروها در میادین نفتی سوریه در شرق رود فرات خبر داد؛ جایی که 90 درصد ذخایر نفتی سوریه در آنجا قرار دارد. 

«لیندسی گراهام» سناتور تندروی آمریکایی پیشتر در پیامی در صفحه توییتر خود درخواست کرده بود تا هزینه نظامی آمریکا در سوریه، از محل فروش نفت این  کشور تامین شود.

با این حال مقامات سوریه همواره تاکید کرده اند، حضور نظامیان آمریکایی در آن کشور بدون مجوز دمشق است و تداوم اشغالگری آمریکا در شرق سوریه با هدف چپاول منابع طبیعی سوریه  به ویژه نفت صورت می گیرد.

به گفته «بشار الجعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل متحد، آمریکا چاه های نفت سوریه را اشغال کرده است و در سکوت شورای امنیت سازمان ملل متحد، اموال ملت سوریه را سرقت می کند.

در عین حال دولت «دونالد ترامپ» در اقدامی انفعالی و به منظور سرپوش گذاشتن بر حضور غیرقانونی نظامیان آمریکایی در سوریه، مدعی  افزایش شمار نظامیان روسی در این کشور شده است. 

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه 11 دسامبر طی سخنانی در کنگره این کشور گفت: "حضور نظامی روسیه در سوریه طی یک و نیم ماه گذشته افزایش یافته است."

برخلاف وعده های مکرر ترامپ درباره خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از سوریه، دستگاه حاکمیتی آمریکا کاملا با این دیدگاه وی مخالف است و به همین دلیل فشارهای کنگره باعث شد تا ترامپ با استقرار حدود 600 نفر از نیروهای ویژه آمریکا در شرق سوریه برای به اصطلاح حفاظت از میادین نفتی این منطقه در مقابل اقدامات احتمالی داعش رضایت دهد.

با این حال این مساله صرفا توجیهی برای تداوم حضور اشغالگرانه آمریکا در سوریه است.

در واقع دولت ترامپ در حال استفاده از منابع نفتی سوریه است؛ در حالی که طبق قوانین بین المللی هر نوع استفاده از منابع طبیعی یک کشور مستقل بدون مجوز دولت آن کشور، غیرقانونی است.

نویسنده: سید رضا میرطاهر

133/116

بیشتر بخوانید:

آمریکا و قاچاق نفت سوریه/ تحلیل 

ادعای گزاف آمریکا درباره قانونی بودن حضورش در میادین نفتی سوریه/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت