آذر 22, 1398 09:37 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • جانسون پیروز انتخابات سراسری بریتانیا شد

حزب محافظه‌کار بریتانیا به رهبری "بوریس جانسون"، پیروز انتخابات پارلمانی بریتانیا شد.

به گزارش پارس تودی، رسانه های خبری اعلام کردند، حزب جانسون با کسب 358 کرسی از 650 کرسی مجلس عوام بریتانیا، توانسته است برای پنج سال دیگر و بدون نیاز به تشکیل ائتلاف با احزاب کوچک‌تر سکان دولت را به دست بگیرد.

حزب کارگر بریتانیا نیز با کسب 203  کرسی، شکست سنگینی را در این انتخابات تجربه کرد.

"بوریس جانسون" نخست‌ وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار بریتانیا امروز (جمعه) پیروزی قاطع حزب خود در انتخابات سراسری این کشور را «حکم محکمی برای اجرای برگزیت» و خروج از اتحادیه اروپا توصیف کرد.

جانسون با تاریخی توصیف کرد این انتخابات، گفت: «به‌نظر می‌رسد که به این دولت محافظه‌کار کشور، حکم قدرتمند جدیدی اعطا شده است، برای اجرای برگزیت، و نه فقط اجرای برگزیت بلکه متحد کردن این کشور به پیش بردن آن».

"جرمی کوربین" رهبر حزب کارگر بریتانیا نیز در واکنش به پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات سراسری این کشور، گفت: از سمت خود استعفا می‌دهد.

کوربین نتایج این انتخابات را «بسیار ناامید کننده» خواند و اظهار داشت، در هیچ کارزار انتخاباتی آتی، من رهبر این حزب (کارگر) ‌نخواهم بود».

از دیگر شگفتی‌های این انتخابات می‌توان به حذف شدن "جو سوینسون" رهبر حزب لیبرال دمکرات اشاره کرد.

او که از مخالفان جدی جانسون در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود نتوانست آرای لازم را در حوزه انتخابیه "دانبارتونشایر" برای ورود به مجلس عوام کسب کند و با اختلاف 149 رای کرسی خود را به "امی کالاگان" از حزب ملی اسکاتلند واگذار کرد.

هیچ یک از نامزدهای پیشنهادی حزب دست راستی و ضد اروپایی "برگزیت" به رهبری "نایجل فاراژ" نیز نتوانستند به مجلس عوام راه پیدا کنند.

مردم بریتانیا دیروز (پنجشنبه) برای شرکت در انتخابات سراسری به پای صندوق‌های رای رفتند تا سرنوشت پارلمانی که قرار است آینده برگزیت را رقم بزند، مشخص کنند.

جانسون پس از آنکه نتوانست در موعد مورد نظرش یعنی 31 اکتبر (۹آبان) این کشور را از اتحادیه اروپا خارج کند، برگزاری انتخابات زودهنگام را به عنوان راه مطمئنی به منظور تحقق برگزیت پیش روی بریتانیایی‌ها قرار داد.

117

بیشتر بخوانید:

آغاز سرنوشت سازترین انتخابات پارلمانی بریتانیا

درخواست حزب کارگر بریتانیا برای حمایت انتخاباتی مردم اسکاتلند

جانسون: انتخابات آتی آخرین شانس برای نجات بریتانیا است

کامنت