دی 01, 1398 14:28 Asia/Tehran [Updated: دی 01, 1398 14:41 Asia/Tehran]
  • مخالفت اروپا با تحریم آمریکا علیه پروژه

پارس تودی- در حالی که پروژه گازرسانی روسیه به اروپا موسوم به "نورد استریم 2" با هدف افزایش صادرات گاز به اروپا توسط روسیه و کنسرسیومی اروپایی در دست اجراست؛ آمریکا همچنان در تلاش است با سنگ اندازی در روند اجرایی آن، این پروژه را متوقف کند.

در این راستا اصلاحاتی در قانون بودجه دفاعی سال 2020 به منظور جلوگیری از نهایی شدن "نورد استریم 2" مطرح و در آن تحریم هایی علیه شرکت هایی که در این طرح مشارکت کنند در نظر گرفته شده است.

این تحریم ها با واکنش تند مقامات اروپایی و مشارکت کنندگان در این پروژه روبه رو شده است. به طوری که «دمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین دراین باره گفت: "تحریم های آمریکا علیه خط لوله گاز "نورد استریم 2" نقض قوانین بین المللی و نمونه ای از رقابت نابرابر است."

مقامات اروپایی و روسیه نیز این تحریم ها را مداخله در امور داخلی اروپا دانسته و منتقد اعمال چنین سیاست هایی از سوی واشنگتن هستند.

«اولاف شولز» وزیر دارایی آلمان گفت: "تحریم های آمریکا علیه شرکت های فعال در طرح خط لوله گاز "نورد استریم 2" مداخله در امور داخلی اروپا و آلمان است."

طرح خط لوله گازی "نورد استریم 2" در دو مسیر با قابلیت انتقال 55 میلیارد متر مکعب گاز در سال، از طریق دریای بالتیک بین روسیه و آلمان در حال ساخت است. شرکت روسی گازپروم ساخت این خط لوله را بر عهده دارد. این شرکت با شرکت های اروپایی آنژی Engie، او ام وی OMV، شل Shell، یونیپر و وینترشال Wintershall همکاری می کند.

اعمال این تحریم ها در حالی صورت گرفته که ازنظر مقامات آمریکا، روسیه مهمترین رقیب سیاسی، نظامی و اقتصادی آمریکا است؛ از این رو مقامات واشنگتن از زمان مطرح شدن این پروژه و اجرایی شدن آن همواره مخالفت خود را اعلام کرده و از اروپا بابت همکاری با روسیه و خرید گاز از این کشور انتقاد کرده اند.

آنها همچنین تلاش کرده اند به طرق مختلف در روند اجرایی شدن "نورم استریم 2" کارشکنی کنند. از نظر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا پروژه خط لوله گازی "نورد استریم 2" یک «سلاح ژئوپلیتیک» است که اجرایی شدن آن وابستگی اروپا به گاز روسیه را افزایش می‌دهد، موضوعی که مخالف خواست و سیاست های آمریکا است.

اکنون استفاده از تحریم ها برای افزایش فشار به اروپا و ممانعت از پایان این پروژه مد نظر آمریکا قرار گرفته است.

مدتهاست مقامات واشنگن از اعمال تحریم ها به عنوان اهرم های فشار مستقیم و غیر مسقیم علیه کشورهای مختلف استفاده می کنند. از نظر واشنگتن به ویژه در بخش انرژی کشورهای مختلف باید گوش به فرمان و تابع سیاست های آمریکا باشند و کشورهایی که از آن تخطی کنند مورد تحریم قرار می گیرند.

چنانکه ایران و ونزوئلا نیز به عنوان کشورهای مهم و تاثیر گذار در بازار انرژی به بهانه های مختلف مورد تحریم آمریکا قرار گرفته اند؛ اکنون این تحریم ها گریبانگیر اروپا شده است.

«جیم ریش» رئیس کمیته روابط خارجی سنا بااشاره به اینکه تحریم ها علیه شرکت های حاضر در طرح خطوط انتقال گاز "نورد استریم 2" به لایحه دفاع ملی سال 2020 افزوده شده است، گفت: "دلیل این ابتکار عمل این است که این پنجره بسته شود؛ اگر تحریم ها اجرایی شوند شرکت ها درهایشان را خواهند بست و روسیه به دنبال راه دیگری برای اجرای این طرح خواهد بود."

این در حالی است که کشورهای اروپایی، به عنوان شرکای آمریکا در بسیاری از سیاست های تحریمی علیه دیگر کشورها خود همراه واشنگتن بوده اند.

«برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه تاکید کرد: "پاریس با تدابیر فراسرزمینی آمریکا ضد این پروژه به شدت مخالفت می کند و از اجرای قوانین و مقررات حقوقی اتحادیه اروپا درباره این پروژه دفاع خواهد کرد."

مقامات اروپایی بر ادامه پروژه تاکید دارند، بسیاری از آنها نه تنها تحریم این پروژه را ضد منافع اروپا می دانند بلکه مداخله در امورداخلی کشورهای اروپا و نقض قوانین اتحادیه اروپا از سوی واشنگتن را بر نمی تابند؛ با این حال آمریکا با سلاح تحریم ها همچنان درصدد اعمال قدرت و اثبات خود در خارج از مرزهای آمریکا است. 

نویسنده: آتوسا دینیاریان

116

بیشتر بخوانید:

واکنش آلمان به تحریم "نورد استریم 2"؛ مستعمره آمریکا نیستیم

کلیدواژه

کامنت