دی 11, 1398 16:09 Asia/Tehran [Updated: دی 11, 1398 16:56 Asia/Tehran]
  • تاکید مرکل بر گسترش روابط گازی روسیه و اروپا / تحلیل

پارس تودی - روسیه از تامین کنندگان مهم گاز اروپا محسوب می شود و به رغم فشارهای آمریکا برای کاهش گاز صادراتی و قطع مراودات انرژی روسیه با اروپا، توافق گازی اخیر بین روسیه و اوکراین و اجرایی شدن آن با واکنش مثبت رئیس مهم ترین کشور اتحادیه اروپا یعنی آلمان مواجه شده است.

"آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان با استقبال از نهایی شدن قرارداد گازی بین روسیه و اوکراین گفت: این قرارداد تامین انرژی اتحادیه اروپا را تضمین می‌کند. 

مرکل عصر سه شنبه 31 دسامبر در بیانیه ای ضمن ابراز خرسندی از به نتیجه رسیدن یک و سال نیم مذاکرات انتقال گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا تاکید کرد که تداوم انتقال گاز روسیه نشانه مثبت و مهمی برای تضمین تامین گاز اروپا است.

شرکت روسی "گازپروم" و شریک آن شرکت "نفت و گاز اوکراین" روز دوشنبه 30 دسامبر در وین پایتخت اتریش قرارداد گازی بین دو کشور را نهایی کردند. در این قرارداد انتقال گاز طبیعی روسیه از طریق اوکراین برای مدت 5 سال تضمین می شود. این قرارداد از 1 ژانویه 2020 به اجرا در می آید.

به رغم کاهش صادرات گازی روسیه از سال 2014، این کشور هم چنان بزرگترین تامین کننده گاز اتحادیه اروپا در نیمه نخست سال 2019 بوده است. روسیه با وجود تحریم هایی که آمریکا علیه قراردادهای گازی این کشور اعمال کرده قرار است خط لوله جدید گازی زیر دریایی "نورد استریم -2" که گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان می رساند در سال 2020 تکمیل و عملیاتی کند. آلمان بسیار به روسیه برای واردات گاز طبیعی خود متکی بوده و حدود یک سوم از گاز طبیعی مورد نیازش را از روسیه و بیشتر از طریق خط لوله گازی "نورد استریم -1" وارد می کند.

 تاکید مسکو و برلین برای تکمیل و عملیاتی شدن خط لوله گازی "نورد استریم -2" موجب اختلاف نظر جدی بین آلمان و آمریکا شده است. واشنگتن هشدار داده که عملیاتی شدن این خط لوله باعث وابستگی هر چه بیشتر اروپا به انرژی روسیه شده و به همین دلیل اخیرا با در نظر گرفتن تحریم هایی برای شرکت های اروپایی دخیل در این پروژه، عملا اقدامات اجرایی خود برای ممانعت از تکمیل "نورد استریم -2" را آغاز کرده است. مساله ای که خشم دولت آلمان را برانگیخته است.

"اولاف شولتز" وزیر دارایی آلمان در21 دسامبر اعلام کرد، دولت متبوعش تحریم‌های آمریکا علیه پروژه گازی "نورد استریم- 2" را به‌شدت محکوم می‌کند. 

به گفته شولتز«چنین تحریم‌هایی، دخالت جدی در امور داخلی آلمان و اروپا و حاکمیت آنها محسوب می‌شود. ما این اقدام را به شدت محکوم می‌کنیم.» آمریکا تلاش می کند مانع از اجرای پروژه گازی "نورد استریم -2" شود، زیرا قصد دارد عرضه گاز طبیعی مایع خود را در بازار انرژی اروپا افزایش دهد در حالی گاز طبیعی روسیه که با قیمت بسیار ارزانتر در دسترس اروپایی ها قرار دارد کار را برای واشنگتن دشوار ساخته است.

دولت آلمان به تازگی اعلام کرد، نیازی به تأمین گاز از ایالات متحده ندارد و هشدار داد اگر واشنگتن از برنامه های خود برای جلوگیری از اتمام خط لوله گازی "نورد استریم -2" صرف نظر نکند، تحریم های تلافی جویانه را اعمال خواهد کرد.

در عین حال انعقاد توافقنامه گازی روسیه و اوکراین، به رغم فشارهای آمریکا برای بیرون راندن روسیه از بازار انرژی اروپا، پیروزی مهمی برای مسکو محسوب می شود. این توافق جدید گازی با میانجی‌گری اتحادیه اروپا و آلمان حاصل شد. پیش از این، تمدید و یا انعقاد قرارداد جدید گازی نیز به دلیل تنش‌های سیاسی بین کی‌یف و مسکو به تعویق افتاده بود. حتی احتمال داده می‌شد که مناقشه گازی سال 2009 تکرار شود. در آن‌ زمان صادرات گازی روسیه به اروپا که از خاک اوکراین می‌گذرد به دلیل اختلاف دو کشور بر سر قیمت گاز و ترانزیت آن قطع شد و زمستان سختی برای اروپایی ها به دلیل کمبود گاز رقم خورد. این توافقنامه گازی نه فقط موجب کسب درآمد کلانی برای دولت اوکراین به دلیل اخذ عوارض ترانزیت گاز روسیه به اروپا می شود، بلکه تضمینی برای ادامه صادرات گاز از روسیه به اوکراین خواهد بود. 

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

139/118

بیشتر بخوانید:

انتقاد رئیس کمیسیون اروپا از تحریم های آمریکا علیه نورد "استریم-2" / تحلیل

آمریکا پیمان‌کاران خط لوله "نورد استریم 2" را تهدید کرد

پوتین: روسیه آماده تکمیل پروژه "نورد استریم 2" است

 

کلیدواژه

کامنت