دی 26, 1398 05:41 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • مرکل: کنفرانس برلین درباره لیبی از حمایت جامعه جهانی برخودار است

صدراعظم آلمان چهارشنبه شب از برگزاری کنفرانس حل و فصل بحران لیبی در نوزدهم ژانویه در برلین، پایتخت آلمان خبر داد.

به گزارش پارس تودی، "آنگلا مرکل" با بیان اینکه کنفرانس برلین از حمایت جامعه جهانی برخودار است گفت: هدف از برگزاری این کنفرانس، تثبیت تعهد تحریم تسلیحاتی لیبی برای تسهیل یافتن راه‌ حل سیاسی در این کشور است.

این کنفرانس با حضور نمایندگان 12 کشور شامل آلمان، آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین، امارات، ترکیه، جمهوری کنگو، ایتالیا، مصر، الجزایر و 4 سازمان بین المللی و منطقه ای شامل سازمان ملل، اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب برگزار خواهد شد.

بر اساس اعلام مرکل، این نشست با حضور روسای جمهور روسیه، ترکیه و مصر برگزار خواهد شد.

"فائز السراج" رئیس دولت وفاق ملی لیبی و "خلیفه حفتر" فرمانده گروه موسوم به ارتش ملی لیبی نیز از افرادی هستند که برای شرکت در کنفرانس برلین دعوت شده اند.

لیبی در حال حاضر بین دو مرکز قدرت تقسیم شده است. یکی از آن‌ها دولت مستقر در طرابلس به ریاست  "فائز السراج" است که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته‌ شده است و دیگری دولتی که در شهر "طبرق" در شرق لیبی مستقر است (نیروهای سیاسی و نظامی حامی ژنرال حفتر) و از سوی امارات، مصر، عربستان سعودی و چند کشور اروپایی حمایت می‌شود.

گروه موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی "خلیفه حفتر" که سال‌ها با حمایت عربستان، مصر، امارات و برخی کشورهای غربی بر شرق لیبی سیطره دارد، طی چند ماه اخیر به سمت شمال این کشور پیشروی کرده است. حفتر چهارم آوریل سال جاری میلادی به نظامیان تحت امر خود  فرمان داد به طرابلس پایتخت لیبی، حمله کنند.

این اقدام "حفتر" از سوی جامعه جهانی محکوم شده است.

از زمان آغاز این حمله تاکنون بیش از  1100 نفر در طرابلس کشته، دستکم 5700 تن زخمی و بیش از  146 هزار نفر آواره شده اند.

117

کامنت