دی 26, 1398 22:25 Asia/Tehran [Updated: دی 27, 1398 05:56 Asia/Tehran]
  • انتقاد شدید مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سیاست ضد برجامی آمریکا

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای برجام خطاب به مقامات این کشور گفت: می‌گویید دنبال توافق بهتر هستید؛ بهتر برای چه کسی؟

به گزارش پارس تودی؛ «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در نشست «رایسینا» در هند بار دیگر تاکید کرد اروپا خواهان حفظ این توافق است. 

بورل با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام گفت: کسانی که به دنبال از بین بردن این توافق هستند، باید بدانند که رسیدن به توافق تازه تا چه حد دشوار است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: مذاکره بر سر این توافق ۱۲ سال طول کشید اما این توافق توانست جهان را به مکانی امن‌تر بدل کند.

اظهارات این مقام جدید اتحادیه اروپا در حالی است که سه کشور اروپایی طرف برجام شامل آلمان، بریتانیا و فرانسه روز سه‌شنبه با تکرار خواسته خود مبنی بر اجرای یکجانبه توافق برجام، مکانیسم حل اختلافات این توافق را فعال کردند.

جمهوری اسلامی ایران یک سال پس از خروج "دونالد ترامپ" از برجام و بی عملی اروپایی ها دراجرای تعهدات خود در قبال این توافق، در پنج گام با بازه های زمانی 60 روزه، تعهدات برجامی  خود را کاهش داد. 

تهران درعین حال همواره اعلام کرده است که به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه می دهد و در صورت رفع تحریم‌ها و پای بندی عملی اروپایی ها به تعهدات برجامی خود، ایران نیز اجرای تعهدات برجامی خود را از سر خواهد گرفت.118

کلیدواژه

کامنت