بهمن 03, 1398 22:08 Asia/Tehran [Updated: بهمن 03, 1398 22:11 Asia/Tehran]
  • طرح

ملکه بریتانیا عصر پنجشنبه با امضای طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برگزیت را رسما به قانون تبدیل کرد.

به گزارش پارس تودی، مجلس عوام بریتانیا پنجشنبه 9 ژانویه به طرح دولت "بوریس جانسون" نخست وزیر، برای نهایی کردن خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت داده بود.

دیروز (چهارشنبه) نیز مجلس عیان این کشور توافق دولت بوریس جانسون با بروکسل درباره نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به تصویب رساند.

جانسون پس از دریافت اکثریت پارلمان موفق شد 20 دسامبر 2019 در نخستین رأی‌گیری پارلمان جدید، توافق برگزیت را با رأی بالایی تصویب کند.

به این ترتیب بریتانیا روز 31 ژانویه  از اتحادیه اروپا خارج شده و از اول فوریه، "دوره گذار" شروع می‌شود.

در این دوره که تا 21 دسامبر 2020 می‌تواند ادامه پیدا کند، بریتانیا همچنان عضو بازار مشترک اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند. قرار است که در این فاصله معاهدات تجاری جدید با اتحادیه اروپا امضا شود. از سوی دیگر این قانون هرگونه افزایش دوره گذار فراتر از پایان سال 2020 را ممنوع می کند.

در همین راستا؛ مجلس عوام تا 9 ژوئن فرصت دارد تا قوانین جدیدی را در راستای اجرای شدن برگزیت  تصویب کند زیرا پس از اجرای آن، این کشور باید مناسبات تجاری جدیدی را با اتحادیه اروپا برقرار کند.

لندن در حالی بر پایان دوره گذار تا پایان سال جاری اصرار دارد که طرف اروپایی این زمان را ناکافی می‌داند.

مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی)، 23 ژوئن 2016 با شرکت در یک همه پرسی به خروج این کشور از اتحایه اروپا رای دادند.

نتایج یک نظرسنجی جدید در بریتانیا اما نشان می‌ دهد بیش از نیمی از مردم این کشور ترجیح می‌دهند کشورشان در اتحادیه اروپا باقی بماند.

در همین راستا؛ ساکنان اسکاتلند و ولز خواهان جدایی از بریتانیا و ماندن در اتحادیه اروپا هستند.

117

بیشتر بخوانید:

توافق برگزیت به تصویب نهایی پارلمان بریتانیا رسید

تصویب توافق برگزیت در پارلمان بریتانیا؛ آغاز خروج از 31 ژانویه/ تحلیل

موافقت پارلمان بریتانیا با برگزیت

رای پارلمان بریتانیا به توافق برگزیت/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت