بهمن 18, 1398 08:07 Asia/Tehran [Updated: مهر 28, 1399 15:04 Asia/Tehran]
  • تظاهرات در بریتانیا و فرانسه علیه کشتی مرموز سعودی

شماری از احزاب، سازمان‌ها و فعالان حقوق بشری فرانسه و بریتانیا در اعتراض به حضور یک کشتی سعودی در سواحل این کشورها تظاهرات کردند.

به گزارش پارس تودی، کشتی «بحری ینبع» که در مالکیت دولت عربستان سعودی قرار دارد و طبق گزارش‌ها برای بارگیری اسلحه به اروپا رفته است، پنجشنبه شب در بندر فرانسوی «شربورگ» لنگر انداخته بود.

معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «فروش غیرقانونی سلاح را متوقف کنید» و «جنایت جنگی در یمن با 230 هزار کشته»

نوزده سازمان مردم ‌نهاد و حزب چپگرا از جمله عفو بین‌الملل و آکسفام Oxfam (بنیاد بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی) نیز با انتشار بیانیه‌ای عربستان سعودی را به آغاز جنگی بی‌رحمانه و ارتکاب جنایت علیه مردم بی دفاع یمن متهم کردند.

این سازمان‌ها و احزاب در بیانیه خود تاکید کردند، ما نمی‌توانیم بپذیریم که بندر شربورگ برای کمک به این جنگ، تامین منافع دلالان اسلحه و مشتریان آنها مورد استفاده قرار گیرد.

کشتی سعودی چهارشنبه شب نیز در بندر «شیرنس» بریتانیا لنگر انداخته بود. فعالان بریتانیایی در بندر «تیلبری داکس» بریتانیا هم علیه حضور این کشتی تظاهرات کردند.

این کشتی پیش تر به کارولینای شمالی و مریلند در آمریکا، کانادا و آلمان رفته بود. اطلاعات دقیقی در مورد محموله و ماموریت این کشتی منتشر نشده است و دولت‌ها در خصوص آن اظهارنظر رسمی نکرده‌اند.

سازمان های بین المللی و نهادهای حقوق بشری از جمله دیدبان حقوق بشر تاکنون بارها از فرانسه، آمریکا، آلمان، بریتانیا و دیگر کشورهای حامی ائتلاف متجاوز سعودی خواسته ا‌ند، صادرات تسلیحات به عربستان و امارات را متوقف کنند اما این کشورها همچنان به صادرات سلاح به عربستان و امارات ادامه می دهند.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است.

جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن بیش از 16 هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

138/116

بیشتر بخوانید:

استفاده از سلاح‌های مرگبار آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی در یمن

محمدعلی الحوثی: یمنی‌ها با سلاح فرانسوی کشته می شوند

کلیدواژه

کامنت