فروردین 03, 1399 17:25 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 18, 1400 14:38 Asia/Tehran]
  •  مقدونیه شمالی عضو جدید ناتو شد

رئیس جمهوری مقدونیه شمالی سند نهایی پیوستن این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را امضا کرد.

به گزارش پارس تودی، «استوو پندارووسکی» رییس جمهوری مقدونیه شمالی با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود با اشاره به امضای سند نهایی پیوستن این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نوشت: "پس از تصویب پروتکل الحاق توسط 29 متحد عضو ناتو، این آخرین مرحله است و «ینس استولتنبرگ»، دبیر کل ناتو، ما را رسما به عضویت (در ناتو) دعوت کرد."

پروتکل الحاق هر کشور نامزد پیوستن به ناتو می بایستی در پارلمان های تمامی اعضای این پیمان نظامی تایید شود.

پارلمان مقدونیه شمالی، توافق نامه الحاق این کشور به ناتو را 11 فوریه 2020 (22 بهمن) با 114 رأی موافق  از 120 نماینده مجلس تصویب کرد.

در نشست سال 2008 ناتو، مقدونیه برای عضویت در این سازمان همراه با کشورهای کرواسی و آلبانی دعوت شده بود، اما عضویت این کشور به توافق آن با یونان برای رفع اختلافات دو کشور مشروط بود.

مقدونیه و یونان (27 خرداد 1397) موافقتنامه تاریخی را در مکان ساحلی پرسپا در سواحل شمالی یونان در مورد حل اختلافات دو کشور بر سر نام مقدونیه امضا کردند.

بر اساس این موافقت نامه، اسکوپیه و آتن توافق کردند که نام جدید مقدونیه (جمهوری سابق یوگسلاوی) به «جمهوری مقدونیه شمالی» تغییر یابد و به این صورت راه برای این کشور در مسیر عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا هموار شد.

مقدونیه به عنوان سی و امین عضو ناتو با حدود دو میلیون و 46 هزار نفر جمعیت و مساحتی برابر با 25 هزار و 713 کیلومتر مربع در شبه جزیره بالکان و جنوب شرقی اروپا قرار دارد.

116

بیشتر بخوانید:

تصویب پروتکل ورود جمهوری مقدونیه شمالی به ناتو در پارلمان یونان

پارلمان یونان توافق تغییر نام مقدونیه را تصویب کرد

کلیدواژه