شهریور 18, 1399 20:20 Asia/Tehran [Updated: آبان 01, 1399 15:28 Asia/Tehran]
  • اذعان بریتانیا به اختلاف با آمریکا در مورد تحریم تسلیحاتی علیه کشورمان

وزیر امور خارجه بریتانیا در پارلمان این کشور، اختلاف نظر با آمریکا در خصوص بازگرداندن تحریم تسلیحاتی را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه بریتانیا امروز سه شنبه در نشست پارلمان این کشور، تصریح کرد که مواضع بریتانیا در خصوص برجام روشن است.

وی در ادامه تاکید کرد که برداشت حقوق‌دانان آمریکایی در مورد چگونگی بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی ایران - موسوم به مکانیسم ماشه - با طرف بریتانیایی متفاوت است.

آمریکا در پی شکست در شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه تصویب پیش نویس قطعنامه ای که برای تمدید تحریم تسلیحاتی کشورمان ارائه کرده بود و علی رغم خروجش از برجام قصد دارد، از مکانیسم بازگردانی تحریم ها "مکانیسم ماشه" که تنها برای اعضای مشارکت کننده در این توافق محفوظ است، برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل استفاده کند.

تصمیمی که با مخالفت قاطع اعضای شورای امنیت مواجه شده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین با اشاره به بازداشت و محاکمه اتباع دوتابعیتی در کشورمان خاطر نشان کرد که درباره دو تابعیتی‌های بازداشت شده و زندانی در ایران با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه صحبت کرده است.

راب تاکید کرد که بدهی «۴۰۰ میلیون پوندی» این کشور به تهران در پرونده مربوط به خریدهای تسلیحاتی قبل از انقلاب اسلامی «یک موضوع جدا» از موضوع زندانیان دو تابعیتی است.

اظهارات رئیس دستگاه دیپلماسی بریتانیا در حالی مطرح شده که «جرمی هانت» وزیر امور خارجه پیشین این کشور گفته بود، دولت بریتانیا باید طبق رأی دادگاه این کشور، بدهی‌هایش نسبت به ایران را تسویه کند.

بیشتر بخوانید:

خطیب‌زاده: موضوع بدهی انگلیس به ایران ربطی به آزادی زندانیان دو تابعیتی ندارد

آمریکا نمی‌تواند فرایند بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را آغاز کند

کلیدواژه

کامنت