شهریور 27, 1399 16:50 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1399 17:23 Asia/Tehran]
  • استقبال مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تداوم همکاری با ایران

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از تداوم همکاری آژانس با ایران استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه با اشاره به سفر اخیر خود به تهران گفت: در این سفر مسائل پیش آمده بین ایران و آژانس حل و فصل شد و هم اکنون همکاری‌های خوبی بین دو طرف وجود دارد.

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، 5 شهریور در پایان سفر دو روزه مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات کشورمان، بیانیه مشترکی صادر کردند.

در این بیانیه مشترک آمده است: ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد.

در گزارش آژانس همچنین اشاره شده که ایران هنوز به غنی سازی اورانیوم با خلوص 4.5 درصد، بالاتر از حد مجاز 3.67 درصد ادامه می‌دهد.

بر اساس این گزارش، میزان ذخائر اورانیوم غنی شده دو هزار 105 کیلوگرم است که نسبت به گزارش فصلی قبل این نهاد بین‌المللی 534 کیلوگرم افزایش یافته است. این رقم ده برابر میزان مجاز در برجام است.

گزارش آژانس همچنین حاکیست که میزان ذخائر آب سنگین ایران هم به کمتر از 130 تُن رسیده که برای اولین بار بعد از اعلام کاهش تعهدات کشور به مفاد توافق هسته‌ای در محدوده مجاز در برجام قرار گرفته است.

دو سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، مقامات کشورمان گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کردند.

بر این اساس، 5 ژانویه 2020، با صدور بیانیه‌ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی اعلام شد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای کشورمان فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

117

بیشتر بخوانید:

انتشار گزارش آژانس با تائید دسترسی به دو مکان در ایران

گروسی، نتایج سفر خود به ایران را مثبت ارزیابی کرد

گروسی در تهران؛ فرصتی برای بازسازی اعتماد

بیانیه مشترک تهران؛ حُسن‌نیت ایران و انتظارها از آژانس

کلیدواژه

کامنت