شهریور 29, 1399 18:05 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1399 18:22 Asia/Tehran]
  • اجماع جامعه جهانی درباره پوچ بودن تلاش آمریکا علیه ایران

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با مسلم دانستن مفاد نامه تروئیکای اروپایی به شورای امنیت درباره تداوم تعلیق تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تلاش آمریکا را پوچ و فاقد اعتبار دانست.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در «وین» روز شنبه در توییتی در واکنش به اعلام سه کشور اروپایی درباره معلق ماندن تحریم‌ها علیه ایران بعد از تاریخ 20 سپتامبر، این مسئله را مسلم دانست و تلاش‌های آمریکا را فاقد اعتبار خواند.

اولیانوف در این خصوص نوشت: نیاز به گفتن ندارد زیرا تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم موسوم به «ماشه» از نظر قانونی رویه‌ای پوچ و فاقد اعتبار است.

پیش از این، بریتانیا، آلمان و فرانسه در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کردند به توافق هسته‌ای با ایران پایبند هستند و تعلیق تحریم‌ها علیه ایران، بعد از تاریخ 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت. 

محمد جواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی ایران نیز پنج شنبه گذشته در حساب کاربری خود در توئیتر، نوشت: «مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا بازهم اشتباه می‌کنی! هیچ اتفاق جدیدی در ۲۰ سپتامبر رخ نمی‌دهد. کافی است، قطعنامه ۲۲۳۱ را بخوانید.»

سازوکار بازگشت خودکار تحریم‌ها موسوم به «مکانیسم ماشه» یا «اسنپ‌بک» به دنبال احیای تمامی قطعنامه‌های تحریمی علیه تهران است که پس از حصول برجام میان ایران و گروه موسوم به 1+5 تعلیق شده بودند.

پس از اینکه قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای جلوگیری از انقضای محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران روز 15 اوت در شورای امنیت به رأی گذاشته شد و با 11 رأی ممتنع، 2 رأی موافق (آمریکا و جمهوری دومینیکن) و 2 رأی مخالف (روسیه و چین) رد شد، واشنگتن  قصد دارد به طور یکجانبه و با نادیده گرفتن شورای امنیت و قطعنامه 2231، از روز 20 سپتامبر مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند.// 114

بیشتر بخوانید:

مکانیسم ماشه غیر قانونی و بی اثر است

مخالفت رئیس جدید شورای امنیت با اقدام آمریکا درخصوص مکانیسم ماشه

کلیدواژه

کامنت