آبان 29, 1399 02:42 Asia/Tehran [Updated: اسفند 19, 1399 21:02 Asia/Tehran]
  • تاکید موگرینی بر ضرورت مذاکره بایدن با ایران

مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا با طرح پیشنهاد مذاکره با ایران به جو بایدن، گفت: ایران جز در صورت اجرای کامل برجام از سوی تمامی طرفین، وارد مذاکرات جدید نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، فدریکا موگرینی مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در گفتگو با اندیشکده شورای آتلانتیک افزود: پس از دونالد ترامپ رئیس جمهوری مستقر در کاخ سفید بازگشت به توافق هسته‌ای آسان نخواهد بود زیرا شاید نگرانی‌هایی در مورد خروج دو باره این توافق از سوی آمریکا وجود داشته باشد.

این دیپلمات سابق اتحادیه اروپا ضمن درخواست از بایدن برای بازگشت فوری مذاکره با ایران، مدعی شد، برجام تنها راه ممانعت ایران برای تبدیل شدن این کشور به یک قدرت هسته‌ای است.  

وی دوشنبه گذشته نیز در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ‌ان ‌ان گفت: چهار سال گذشته برای آمریکایی‌ها و اروپایی‌هایی که شاهد بودند آن دمکراسی بزرگ ارزش‌های بنیادین خودش را زیر پا گذشته و نادیده گرفته است، دشوار بود.

وی ابراز اطمینان کرد، بازگشت به این ارزش‌ها و به طور کلی چند جانبه گرایی و ساز و کارهای بین‌المللی اولویت اول دولت جو بایدن خواهد بود.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری فعلی آمریکا، 8 مه 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام، کشورش را از این توافق بین المللی خارج کرد.

«جو بایدن» نامزد حزب دموکرات که رسانه‌ها او را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا معرفی کرده‌اند پیش‌تر گفته که در صورت ورود به کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا به برجام بازخواهد گشت. 113

بیشتر بخوانید:

 ظریف: ایران آماده مذاکره بر سر شرایط بازگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای است

کلیدواژه