آذر 04, 1399 19:49 Asia/Tehran [Updated: آذر 04, 1399 19:55 Asia/Tehran]
  • پوتین: مساله قره‌باغ براساس منافع باکو و ایروان قابل حل است

رئیس جمهوری روسیه گفت: شرایط برای حل مساله قره‌ باغ بر پایه منافع ارمنستان و جمهوری آذربایجان فراهم می‌ شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه امروز سه شنبه در مراسم دریافت استوارنامه های سفرای جدید 20 کشور در کاخ کرملین اعلام کرد، وضعیت منطقه قره باغ تثبیت می شود و صلحبانان روس امنیت ساکنان این منطقه را تامین می کنند.

پوتین تصریح کرد، روسیه تلاش های گسترده ای را برای توقف مناقشه در منطقه قره باغ که در توافقنامه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان و روسیه و نخست وزیر ارمنستان ثبت شد، انجام داده است.  

رئیس جمهوری روسیه همچنین در این مراسم خطاب به سفرای جدید 20 کشور در روسیه اعلام کرد، از هر پیشنهاد و ابتکار مثبت آنها از جمله برای توسعه روابط دو جانبه با مسکو حمایت می کند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان با میانجی‌گری روسیه روز 9 نوامبر برای پایان جنگ در قره باغ توافق کردند. 

«الهام علی‌اف» رئیس جمهوری آذربایجان، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، در این توافقنامه بر آتش‌ بس کامل در منطقه قره باغ توافق کردند. 

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی کشید.

دور جدید درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ، از 27 سپتامبر از سرگرفته و باعث کشته و زخمی شدن هزاران نفر از طرفین شد.

117

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات قره‌باغ، محور دیدار لاوروف و پاشینیان در ایروان

کلیدواژه