بهمن 24, 1399 19:07 Asia/Tehran [Updated: بهمن 24, 1399 19:12 Asia/Tehran]
  •  تکرار ادعاهای تروئیکای اروپایی درباره ایران

تروئیکای اروپایی بدون اشاره به نقض مکرر تعهدات خود در قبال برجام، باز هم مدعی نقض تعهدات توافق هسته ای از سوی ایران شدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، فرانسه، آلمان و بریتانیا امروز (جمعه) با صدور یک بیانیه مشترک، مدعی شدند: "تولید اورانیوم فلزی در ایران نگران کننده و نقض برجام است."

تروئیکای اروپایی در این بیانیه ادعا کردند: "ایران با این اقدامات در حال تضعیف کردن فرصت احیای دیپلماسی برای رسیدن کامل به اهداف برجام است."

لفاظی جدید تروئیکای اروپایی و تکرار ادعای عدم پایبندی ایران به برجام در شرایطی مطرح شده که فرانسه، آلمان و بریتانیا به رغم امضای این توافق هسته ای، به تعهدشان در قبال برجام پایبند نبوده و فقط خواستار ادامه پایبندی یک طرفه ایران به تعهداتش ذیل این توافق هسته ای شده‌ اند.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام (8 مه 2018)  تلاش کرد، توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما اروپایی ها هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌ داده شده برای حفظ این توافق کسب نکردند.

در چنین شرایطی، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران 8 مه 2019 در سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، ایران تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق گام به گام کاهش خواهد داد تا میان تعهدات و حقوقش توازنی برقرار شود.

دولت ایران یکشنبه 5 ژانویه 2020 در بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام را اعلام کرد.

117

بیشتر بخوانید:

اذعان بورل به بدعهدی تروئیکای اروپایی و آمریکا در قبال برجام

تروئیکای اروپایی در برلین به دنبال چیست؟

خطیب‌زاده: تروئیکای اروپایی به‌جای فرافکنی به اجرای کامل برجام برگردند

کلیدواژه