فروردین 21, 1400 13:42 Asia/Tehran [Updated: فروردین 29, 1400 16:30 Asia/Tehran]

میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در سازمانهای بین المللی مستقر در وین در پایان اجلاس مشترک برجام گفت: با توجه به خروج آمریکا از برجام، ایران حاضر نشد مذاکرات مستقیم با نماینده آمریکا داشته باشد تا زمانی که تحریم های برجامی و غیربرجامی از سوی واشنگتن لغو نشود.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری ایران پرس، میخاییل اولیانف، در مصاحبه اختصاصی با پارس تودی روسی برونمرزی صداوسیما در جواب این سوال که آیا آمریکا حاضر است همه تحریمها را یکباره لغو کند؛ گفت: فعلا این مساله روشن نیست و آینده نزدیک نشان خواهد داد که آیا آمریکایی ها تصمیم به لغو تحریمهای یکباره یا گام به گام آن دارند. ضمن این که خود ایران در دو سال گذشته به واسطه اقدامات جبرانی خود از برجام دور شده و برای بازگشت به اجرای توافقنامه حداقل از لحاظ فنی نیاز به وقت دارد.

وی اضافه کرد: در این مرحله ترتیب اقدامات لازم برای بازگشت دو طرف به برجام هنوز مطرح نشده و این مساله در آینده نزدیک بررسی می شود.

اولیانوف در ادامه توضیح داد: چیزی که مشخص است طرف ایرانی خواهان لغو یکباره کلیه تحریم ها هستند ولی آمریکا یی ها فعلا تنها حاضر به لغو تحریم‌های غیر منطبق با برجام هستند.

وی در رابطه با میانجی گری یکی از شرکت کنندگان در نشست برجام بین ایران و آمریکا گفت: از آنجایی که ایرانی ها حاضر به دیدار رودر رو با آمریکایی ها نیستند، نماینده اداره امور خارجه اتحادیه اروپا نقش میانجی و رابطه میان طرفین را بر عهده گرفته است.

وی اضافه کرد: ما نیز از طرف خود دیداری با عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران داشتیم تا نظرات  طرف ایرانی را بهتر بتوانیم به طرف مقابل برسانیم اما سعی می کنیم به طور کلی مزاحم دیپلماسی میانجی اروپایی نشویم.

وضعیت منحصربفردی بوجود آمده است

نماینده روسیه در مورد موضع اولیه اروپایی ها در آغاز این دور از مذاکرات گفت: اکنون وضعیت منحصربفردی بوجود آمده است، کلیه طرفهای اروپایی خواهان احیای برجام هستند اما در عین حال ایران  خواستار لغو کلیه تحریمها و بدست آوردن منافع اقتصادی از برجام است که شامل همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخشهای مختلف است. در این مرحله اولویت با تدوین یک نقشه راه است تا همه مراحل لازم برای احیای برجام از جمله لغو تحریمها و بازگشت ایران به رعایت شرایط برجام با هم هماهنگ شوند که این کار ساده ای نیست.

به گفته اولیانوف، این مساله احتیاج به مشورت ها و هماهنگی های بسیاری دارد زیرا فقط با گفتن این که همه تحریمها برداشته می شوند یا اجرای تعهدها از سر گرفته می شود کار درست نمی شود و این اقدامات باید به شکل عملی قابل تایید باشد. این کار قرار است توسط دو کارگروه در چارچوب کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای برجام عملی شود.

مذاکرات وین؛ تنها راه نجات برجام رفع کامل تحریم‌ها

دومین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین پایان یافت و توافق شد، گفت وگوهای تخصصی با هدف تهیه فهرست اقدامات برای رفع تحریم‌ها و نیز بحث فعالیت‌های هسته‌ای ایران با هدف احیای برجام ادامه یابد.

دور سوم نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه چهار به علاوه یک، چهارشنبه آینده در وین برگزار می‌شود.

هدف از گفت وگوهای برجامی در وین، رسیدن به سازوکاری برای لغو همه تحریم‌های آمریکا ضد ایران است و اگر تحریم‌ها لغو و سپس راستی‌‌آزمایی شود، جمهوری اسلامی ایران به تعهدهای برجامی خود بازمی‌گردد. هیچ طرحی هم با عنوان "گام در برابر گام" در مذاکرات وین وجود ندارد و رفع یکجای تحریم‌های آمریکا ضد ایران مبناست.

بیشتر بخوانید:

عراقچی: خواست ایران بازگشت دقیق به مدل برجام است/ به‌عنوان دیپلمات خوش‌بین هستم

ارزیابی مثبت انریکه مورا از نتایج مذاکرات تخصصی درباره رفع تحریم‌ها و اجرای برجام

ظریف: همه تحریم‌های ترامپ ضد برجام بوده و باید رفع شود

کلیدواژه