فروردین 22, 1400 23:48 Asia/Tehran [Updated: فروردین 23, 1400 01:01 Asia/Tehran]
  • انتقاد نماینده روسیه در وین از معیارهای دوگانه غرب در قبال تحولات اوکراین

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، غرب را به اتخاذ معیارهای دوگانه در قبال تحولات اوکراین به ویژه تشدید تنش مسکو با کی‌یف متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «میخائیل اولیانوف» در توییتی نوشت: غرب هنگام تجمع نیروهای اوکراین در "دونباس" سکوت کرد. این سکوت از سوی کی‌یف به عنوان تاکتیک حمایتی برداشت و باعث ترغیب اوکراین به تشدید تنش شد.

اولیانوف افزود: اینک غرب روسیه را مقصر این تنش می‌داند؛ وضعیت موجود به دلیل معیارهای دوگانه غرب است.

یک فروند هواپیمای «سی -۱۳۰» نیروی هوایی آمریکا روز یکشنبه در یک پایگاه هوایی در «کی‌یف» فرود آمد.

گفته می‌شود که این هواپیما تجهیزات و پرسنل نظامی برای کمک به ارتش اوکراین به همراه داشته است.

پیش از این نیز منابع خبری گزارش دادند که یک فروند هواپیمای لجستیکی ارتش آمریکا در فرودگاه شهر «لووف» در غرب اوکراین فرود آمد.

برخی منابع خبری همچنین شنبه گزارش دادند که ارتش روسیه در حال استقرار سامانه‌های موشکی «اسکندر» در مناطقی نزدیک مرز با اوکراین است.

گفته می‌شود که روسیه از اواخر ماه مارس مقادیر زیادی تجهیزات نظامی را به مرزهای اوکراین، به ویژه مناطق «کریمه» ، «ورونژ» و «روستوف» منتقل کرده است.

اوکراین چندی پیش کمک‌ نظامی چند صد میلیون دلاری از آمریکا شامل خودروهای زرهی، پهپاد و موشک‌های ضد تانک دریافت کرده و مشغول انباشت آنها در نزدیکی مرز روسیه است.

منطقه شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ پس از برگزاری همه پرسی عمومی در این منطقه که اکثر ساکنان آن به استقلال از اوکراین رای دادند با امضای موافقت نامه‌ای به روسیه ملحق شد.

مناقشه در منطقه دونباس شامل استان‌های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین نیز پس از تغییر حکومت در کی‌یف و روی کار آمدن دولت غرب گرا در این کشور آغاز شد و بر اثر جنگ داخلی در این منطقه تا حدود ۱۴ هزار نفر اکثرا ساکنان محلی کشته شدند. // 114

بیشتر بخوانید:

حمایت «جو بایدن» از اوکراین در برابر روسیه؛ تنش آفرینی واشنگتن در شرق اروپا

نخستین تماس بایدن با همتای اوکراینی برای مقابله با روسیه

تشدید بحران در شرق اوکراین؛ حمایت واشنگتن و هشدار مسکو

کلیدواژه