فروردین 30, 1400 21:32 Asia/Tehran [Updated: فروردین 31, 1400 17:31 Asia/Tehran]
  • بورل: پیشرفت در مذاکرات برجام در وین دیده می‌شود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه اعضای برجام در نشست وین روی بحث درباره جزئیات لغو تحریم‌ها متمرکز شده‌ اند، گفت، پیشرفت در این مذاکرات دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «جوزپ بورل» اروپا روز دوشنبه در پایان نشست غیر رسمی وزرای امور خارجه این اتحادیه اعلام کرد، نشست کمیسیون مشترک برجام در وین وارد جزئیات رفع تحریم‌ ها و اجرای کامل این توافق هسته ای شده است و طرف های برجام بدنبال رسیدن به توافق هستند.

هجدهمین دور از نشست‌های کمیسیون مشترک برجام از روز ۱۳ فروردین ماه جاری به صورت برخط با مشارکت معاونان سیاسی ایران و کشورهای ۱+۴ برگزار شد.

نمایندگان کشورها در نشست ۱۳ فروردین تصمیم گرفتند ادامه گفت و گوها به صورت حضوری در وین برگزار شود.

روز شنبه گذشته دور چهارم نشست‌های کمیسیون مشترک با هدف بررسی روند و نتایج گفت‌وگوهای فنی کارشناسان در زمینه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای برگزار شد. 

حاضرین در این نشست به بررسی روند گفت‌وگوها در روزهای گذشته پرداخته و گزارش گروه‌های کارشناسی در خصوص حوزه‌های تحریم و هسته‌ای را دریافت کردند.

در این نشست مقرر شد گفت‌وگوهای دو و چندجانبه و همچنین رایزنی‌های فنی در روزهای آینده ادامه یافته و در صورت نیاز کمیسیون مشترک بار دیگر تشکیل جلسه دهد.

«انریکه مورا»، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که ریاست نشست کمیسیون را برعهده داشت اعلام کرد که بررسی نتیجه مذاکرات فشرده‌ای که طی روزهای گذشته در جریان بوده نشان می‌دهد که پیشرفت حاصل شده است.

«انریکه مورا» در توئیتی این پیشرفت را کاری شاق و حاصل تلاش‌های طاقت‌فرسا توصیف کرد و افزود: حالا ما به جزئیات بیشتری در کار نیاز داریم. وی نکته کلیدی را تعهد اعضای برجام به دو هدف اصلی مذاکرات یعنی الحاق آمریکا به برجام و اجرای کامل آن دانست. 

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه هم امروز تصریح کرد: آنچه در وین در حال انجام است، گفت‌وگوهای فنی برای رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا و بازگشت ایالات متحده ذیل تعهداتش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است. پیشرفت‌هایی انجام شده ولی به معنای حل اختلافات نیست.

وی با بیان اینکه برای عدم فرسایشی شدن مذاکرات متون خود را ارائه کردیم و از طرف مقابل هم خواستیم وارد مصادیق و متون خود شود، عنوان کرد: در مرحله‌ای هستیم که موضوعات سخت و دشوار است ولی براساس مواضع رهبری به دنبال تامین منافع مردم هستیم و فکر می‌کنیم گفت‌وگوها در مسیر درستی قرار گرفته است.// 114

بیشتر بخوانید:

برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، امیدها و تردیدها

سناتور مورفی: ابتدا آمریکا باید به برجام بازگردد

دیپلمات روس: مذاکرات درباره احیای برجام ادامه می‌یابد

کلیدواژه