فروردین 30, 1400 22:54 Asia/Tehran [Updated: فروردین 30, 1400 22:55 Asia/Tehran]
  • روز سه شنبه؛ ادامه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

اتحادیه اروپا روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، نشست کمیسیون مشترک برجام فردا (سه‌شنبه) به صورت حضوری در وین ادامه می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، اتحادیه اروپا در این بیانیه خاطرنشان کرد، این نشست در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه‌ ایران و گروه چهار به علاوه یک، ساعت 10 به وقت اروپای مرکزی آغاز خواهد شد.

بر اساس اعلام اتحادیه اروپا، ریاست این نشست برعهده  "انریکه مورا"  Enrique Mora  معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  خواهد بود.

اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد، شرکت کنندگان قرار است وضعیت مذاکرات و رایزنی‌ها در سطوح مختلف از جمله در سطح کارشناسی را که طی روزهای گذشته در جریان بوده، با نگاه به بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق از سوی همه طرف‌ها بررسی کنند.

هجدهمین دور نشست‌ کمیسیون مشترک برجام جمعه 2 آوریل به صورت مجازی آغاز و  پس از توافق حاصله مقرر شد ادامه گفت و گوها به صورت حضوری در وین برگزار شود.

روز شنبه دور چهارم نشست‌های کمیسیون مشترک با هدف بررسی روند و نتایج گفت‌ وگوهای فنی کارشناسان در زمینه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای برگزار شد.  حاضرین در این نشست به بررسی روند گفت‌وگوها در روزهای گذشته پرداخته و گزارش گروه‌های کارشناسی در خصوص حوزه‌های تحریم و هسته‌ای را دریافت کردند.

در این نشست مقرر شد گفت‌ وگوهای دو و چندجانبه و همچنین رایزنی‌ های فنی در روزهای آینده ادامه یافته و در صورت نیاز کمیسیون مشترک بار دیگر تشکیل جلسه دهد.

"جوزپ بورل" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر با بیان اینکه اعضای برجام در جریان مذاکرات دو هفته گذشته از گفت‌ وگوهای کلی، روی بحث درباره جزئیات لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای متمرکز شده‌اند خاطرنشان کرد، رگه‌هایی از پیشرفت در مذاکرات دیده می‌شود.

واشنگتن در دوره زمامداری "دونالد ترامپ" با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد.

رئیس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد «هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.»

120