اردیبهشت 14, 1400 07:16 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 14, 1400 15:50 Asia/Tehran]
  • تاکید

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر لزوم استفاده آمریکا از فرصت موجود برای بازگشت به برجام تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «جوزپ بورل» که برای شرکت در اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو گروه 7 به لندن سفر کرده با بیان اینکه گفت‌ وگوهای مهمی در خصوص ایران در حاشیه این نشست آغاز شده است تصریح کرد، آمریکا باید از فرصت موجود برای بازگشت به برجام استفاده کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در می 2018 با خارج کردن غیرقانونی این کشور از توافق برجام، سیاست فشار حداکثری اقتصادی را علیه ایران اعمال کرد.

جمهوری اسلامی ایران نیز یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و پایبند نبودن اروپا به تعهدات خود، در 5 گام تعهدات برجامی خود را کاهش داده است. 

جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریکا با انتقاد از خروج این کشور از برجام، وعده داد که در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد «هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.»

در دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که سه شنبه هفته گذشته در وین برگزار شد، حاضران تصمیم به تسریع روند گفت‌ وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد و گروه کارشناسی سوم با عنوان «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.// 114

بیشتر بخوانید:

 اولیانوف: مذاکرات برجام در وین در مسیر صحیحی قرار دارد

رایزنی برجامی عراقچی و وزیر امور خارجه اتریش

اتحادیه اروپا: دیپلماسی در عالی‌ترین سطح برای احیای برجام جریان دارد

مقام روس: گروه ترتیبات اجرایی احیای برجام برای اولین بارتشکیل جلسه داد

تاکید بر سرعت‌بخشی به روند ‌گفت‌وگوهای کمیسیون مشترک برجام در وین

کلیدواژه